BE

Ambasadori holandez: Vendet jo anëtarë kanë mundësi të bëhen pjesë e BE-së

Të gjitha vendet që nuk janë pjesë e BE-së kanë mundësi që të bëhen pjesë e këtij komuniteti. Kështu u shpreh...

Makron: Komunitet i ri europian për përfshirjen e vendeve jo anëtare

Presidenti francez Emanuel Makron i cili aktualisht kryeson edhe presidencën e Bashkimit Europian hedh idenë e një alternative për zgjerimin e...

Ukraina plotëson pjesën e dytë të pyetësorit për anëtarësimin në BE

Ukraina ka plotësuar pyetësorin e dytë për t'u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti Volodimir Zelenski...

Sholc: Do ta mbajmë premtimin për hapjen e negociatave të rajonit me BE

Kancelari gjerman Olaf Sholc deklaroi se BE do ta mbajë premtimin e bërë vendeve të Ballkanit sa i takon të ardhmes europiane...

Ukrainës do t’i duhen dekada për të hyrë në BE, thotë Macron

Ukrainës do t’i duhen dekada për t’u pranuar në Bashkimin Evropian, thotë presidenti i Francës, Emmanuel Macron. Në një fjalim të mbajtur...

​Ambasadori Szunyog: E ardhmja e Kosovës është në BE

Ambasadori i Bashkimit Europian në Kosovë, Tomas Szunyog deklaroi sot se e ardhmja e Kosovës është në BE. Në Ditën e shënuar...

A do e sanksionojë BE-ja vajzën e përfolur si e dashura e Putin?

Alina Kabaeva, vajza e përfolur si e dashura e presidentit rus Vladimir Putin, është përfshirë në paketën e gjashtë të propozuar...

PE mbështet shtyrjen e certifikatës digjitale të COVID për një vit

Parlamenti Evropian u ka dhënë dritën jeshile shteteve anëtare të BE që të mbajnë në fuqi certifikatën digjitale të vaksinimit për...

Orban kundër BE-së për sanksione të reja ndaj Rusisë

Hungaria nuk mund të mbështesë paketën e re të sanksioneve të Bashkimit Evropian, e cila përfshin një embargo ndaj importeve të...

BE-ja ka gati paketën e gjashtë të sanksioneve ndaj Rusisë, thotë Borell

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Zhozef Borell deklaroi se unioni është pranë arritjes ssë...

Ministrja gjermane: Mbështesim anëtarësimin e Kosovës në BE dhe NATO

"Gjermania mbështet rrugëtimin e Kosovës drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian dhe NATO." Kështu deklaroi ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht gjatë një...

Talat Xhaferi diskuton për rajonin në një intervistë për Euronews Albania

Vizita në Ukrainë, anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian dhe dialogu Kosovë-Serbi ishin disa nga temat kryesore për të...

‘Bekoi’ luftën në Ukrainë, BE pritet të sanksionojë patriarkun Kirill

Bashkimi Evropian planifikon të vendosë sanksione ndaj kreut të Kishës Ortodokse, Patriarku  Kirill - aleat i Kremlinit, i cili ka bekuar...

Serbia duhet të vazhdojë me reformat për t’u anëtarësuar në BE, thotë Scholz

Serbia duhet të ecë përpara me reformat, duke përfshirë atë për lirinë e medias, për të realizuar ambicien e saj për...

Hungaria refuzon BE-në për embargon e naftës ruse

Hungaria nuk do të pranojë planin e Bashkimit Evropian për të ndaluar importet ruse të naftës, sepse është "kundër sigurisë kombëtare...

BE: Lufta në Ukrainë rriti koston e jetesës, pasoja për bizneset e konsumatorët

Me inflacionin në Eurozonë që po prek rekordin dhe Belgjikën që ka një nga kuotat më të larta, mbi 8%, rritja...