BE

BE: Lufta në Ukrainë rriti koston e jetesës, pasoja për bizneset e konsumatorët

Me inflacionin në Eurozonë që po prek rekordin dhe Belgjikën që ka një nga kuotat më të larta, mbi 8%, rritja...

BE-ja pritet të ofrojë mbështetje ushtarake për Moldavinë

Bashkimi Europian po konsideron mundësinë për të mbështetur ushtarakisht Moldavinë, si një përpjekje për të shmangur përhapjen e luftës në Ukrainë. Gjatë...

Kryeministri italian kërkon reformim të Bashkimit Europian

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi thotë se institucionet e Bashkimit Europian duhet të reformohen në mënyrë që të jenë në gjendje...

Mario Draghi: BE të mos ketë frikë nga anëtarësimi i vendeve pro-evropiane

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi ka shprehur mbështetjen për hapjen e menjëhershme të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Gjermania mund ta përballojë embargon e naftës ruse, thotë Ministri i Ekonomisë

Gjermania ka deklaruar se do të jetë në gjendje të përballojë mbajë nën kontroll furnizimin me naftë të vendit, nëse furnizimet...

Trafikonin makina luksoze të vjedhura në BE, hetohen 3 persona

Policia ka nisur hetimin ndaj tre personave dhe ka shpallur në kërkim një të katërt me akuzën se trafikonin mjete luksoze...

COVID-19 uli jetëgjatësinë në Europë

Jetëgjatësia në Bashkimi Europian ishte 80.4 vjet në vitin 2020, më e lartë me 5.7 vjet për gratë (83.2 vjet) sesa...

Rusia vijon tregtinë me BE-në, 62 mld euro nga eksportet gjatë 2 muajve luftë

Rusia thuajse ka dyfishuar të ardhurat nga shitja e karburanteve fosile në BE gjatë dy muajve të luftës në Ukrainë, duke...

Integrimi i Shqipërisë dhe RMV-së, ish-zv. ministri: BE humb kohë me burokraci

Ish-zv. ministri i Integrimit Majlind Lazimi tha se idealisht duhet një “po” edhe për Shqipërinë dhe për Maqedoninë e Veriut. Sipas tij,...

Varhelyi: Kërkoj edhe pak durim, integrimi ka të bëjë me sigurinë

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi kërkoi edhe pak durim nga Shqipëria për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian,...

Donfried kërkon që Maqedonisë së Veriut t’i hapen negociatat me BE-në

Zyrtarja e lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit, Karen Donfried ka nisur turin e takimeve në Maqedoninë e Veriut. Zyrtarja amerikane ka...

Deri në 80% e popullsisë në vendet e BE-së u infektua me COVID

Komisioni Europian deklaroi se 60-80% e popullsisë në vendet e BE-së u infektua me Covid-19, teksa unoni ndodhet në një fazë...

Zyrtarët e lartë të SHBA-së dhe BE-së vizitojnë sot Shqipërinë

Ndihmës Sekretarja Amerikane për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried do të vizitojë sot Shqipërinë. Vizita e Zyrtares së Departamentit Amerikan të...

Lajçak: Rajoni duhet të shfrytëzojë momentin për integrimin në BE

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, deklaroi sot në forumin “BE përballë Ballkanit” në Sofje, se rajoni...

Gërvalla: BE t’u qëndrojë zotimeve për integrimin e Kosovës

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla thotë se BE duhet të respektojë zotimet e saj për ta bërë Prishtinën anëtare...

Varhelyi: Të përshpejtohet procesi i integrimit të Ballkanit Perëndimor

Përpara mbërritjes në Tiranë më 28 prill, Komisioneri Evropian për Zgjerimin Oliver Varhelyi është ndalur në Bullgari, ku zhvillohet forumi me...