emigrant

30 vite në Itali, emigranti: Politika shqiptare nuk ka interes për votën tonë

Luan Hallulli, kryetari i Shoqatës Italo-Shqiptare në Abruzzio thotë se politika shqiptare nuk ka interes për votën e emigrantëve. Në emisionin "Good...

Emigranti: Ika 14 vjeç me gomone në Itali, nuk shikoja dritë në fund të tunelit

Luan Hallulli, kryetari i Shoqatës Italo-Shqiptare në Abruzzio, ishte vetëm 14 vjeç kur largua me gomone nga Shqipëria në drejtim të...

Shqipëria me humbje, sa lekë kushton një emigrant

Në emisionin “Money” në Euronews Albania u trajtua këtë të shtunë tematika e largimit të shqiptarëve. Dekada e 4-ët e emigracionit ka...

Të dhënat shqetësuese: 1 në 3 shqiptarë është emigrant

Në emisionin “Money” në Euronews Albania u trajtua këtë të shtunë tematika e largimit të shqiptarëve. Në regjistrat e gjendjes civile në...

Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar thirrje shqiptarëve: Mos rrezikoni jetën me gomone

Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në vendin tonë u ka bërë një thirrje shqiptarëve të cilët duan të largohen drejt këtij...

Avokati: Do shqyrtohet çdo kërkesë e emigrantëve shqiptarë për azil në Britani

Avokati Naim Hasani thotë se Britania e Madhe është një vend që i zbaton të drejtat dhe liritë themelore të njeriut,...

Emigranti në Angli: Shqiptarët që bëjnë punë të paligjshme na hapin probleme

Një emigrant shqiptar në Angli ka deklaruar për emisionin "Review" në Euronews Albania, se shqiptarët të cilët bëjnë punë të jashtëligjshme...

Shqiptari rrëfen dramën: Si emigrova në Itali me fuçi, tmerri në mes të detit

Genc Rexhepaj, një emigrant shqiptar i cili aktualisht jeton në Gjermani, ka rrëfyer dramën e tij, se si emigroi në vitin...

27 vjet emigrant në Britani, mesazhi i fortë i deputetit të PS

Deputeti i Partisë Socialiste Lavdërim Krashi tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka jetuar si emigrant në Britaninë e...

Emigrant për punë në Katar, Zaimi: S’ka keqtrajtime, nuk rikthehem në Shqipëri

Fabian Zaimi punon si inxhiner në Katar. Ai tregon se paguhet mjaft mirë, për pozicionin e punës dhe kushtet janë tepër...

Finlanda ka nevojë për 50 mijë emigrantë në 28 vitet e ardhshme 

Finlandës i duhen më shumë se 50 mijë emigrantë gjatë 28 viteve të ardhshme për të plotësuar vendet e lira të...

Vala e emigrantëve në Austri, 400 persona kalojnë kufirin çdo ditë

Autoritetet austriake janë shumë të shqetësuara, pasi numri aktual i emigrantëve i ngjan valës së madhe të vitit 2015. Gjendja e jashtëzakonshme...

Emigranti shqiptar përplaset nga treni në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është përplasur për vdekje nga treni në Itali. Mediat italiane shkruajnë se ngjarja ndodhi në Genova pranë stacionit Bogliaskos,...

Policia franceze shpon gomonen e shqiptarëve që ishin nisur për Angli

Policia franceze ka filmuar momentin kur ka shpuar një gomone teksa ka përdorur spraj kundër emigrantëve që tentuan të kalonin Kanalin...

Rreth 45 emigrantë të zhdukur në brigjet greke 

Autoritetet greke janë ende në kërkim të dhjetëra emigrantëve të zhdukur pasi një varkë u mbyt në një ishull juglindor. Nga 25...

Kthimi në Shqipëri shoqërohet me vështirësi për t’u rifutur në tregun e punës

Emigrantët e kthyer në Shqipëri po hasin vështirësi të theksuara për t'u integuar në tregun e punës. Këtë thekson studimi i...