emigrantet

“Kush vjen me gomone do arrestohet”, çfarë parashikon ligji i ri britanik për azilin

Avokati Naim Hasani ka shpjeguar se çfarë përmban ligji I ri për emigrantët që shkojnë në Britani. Në  një lidhje të drejtpërdrejt...

Që të fitonin lejen e qëndrimit në Itali, çifti shqiptar braktis djalin

Një çift shqiptarësh vendosën të braktisnin djalin e tyre 17-vjeçar në mënyrë që të fitonin lejen e qëndrimit në Itali. Historia nisi...

“Të dëbojmë emigrantët që të fitojmë”, Braverman: Jemi në fije të perit!

“Duhet të largojmë emigrantët që të fitojmë zgjedhjet”, kjo ka qenë deklarata më e fundit e sekretares së Brendshme Suela Braverman...

I frymëzuar nga karantina dhe emigrantët, “Sheets” merr 2 çmime në Trieste

Filmi shqiptar "Sheets" është vlerësuar dy herë në festivalin e filmit në Trieste. Produksioni me metrazh të shkurtër nga Evi Gjoni,...

Biden legalizon emigrantët, plan të ri për frenimin e emigracionit të paligjshëm

Shtetet e Bashkuara do të kthenin mbrapsht emigrantët që kalojnë ilegalisht kufirin nga Meksika. Por, ata do të pranojnë 30 mijë...

Emigrantët festojnë në atdhe, rritet numri i hyrjeve drejt Shqipërisë

Në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës në juglindje të vendit është rritur numri i personave të cilët kanë hyrë drejt...

Sunak premton dëbimin e emigrantëve shqiptarë, prezanton planin me 5 pika

Rishi Sunak ka premtuar më shumë njerëz të angazhuar për të ndihmuar në dëbimin e azilkërkuesve në Mbretërinë e Bashkuar deri...

‘Trafikantët do gjejnë një zgjidhje’, kritika marrëveshjes Francë-Britani

A do të kenë sukses Franca dhe Britania e Madhe në ndalimin e emigrantëve të paligjshëm që kalojnë Kanalin Anglez? Pyetja lind...

Zbardhet marrëveshja 72.2 mln euroshe Britani-Francë për emigrantët

Britania dhe Franca nënshkruan një marrëveshje me vlerë 72.2 milionë euro gjatë vitit të ardhshëm me qëllimin shtimin e përpjekjeve për...

Emigrantët zbarkojnë në Francë, Parisi ende i zemëruar me Romën

Pas javësh të tëra në det, anija “Oshën Viking” me 230 emigrantë në bord është ankoruar në portin ushtarak të Tulonit...

Ferri i emigrantëve në det, nuk lejohen të zbarkojnë në Itali

Pamjet tregojnë çdo gjë,  në det ata po përjetojnë ferrin edhe pse janë  pak kilometra larg portit të Lampedusa. Emigrantët  luftojnë për...

Italia përplaset me KE-në, Brukseli: Lejoni zbarkimin e emigrantëve

Komisioni Evropian ka bërë thirrje për zbarkim të menjëhershëm dhe në vendin më të afërt të të gjithë emigrantëve në bordin...

Emigrantë të zemëruar në Itali, nuk lejohet të zbarkojnë në brigjet e shtetit fqinj

Ka zemërim dhe dëshpërim në bordin e një anijeje shpëtimi emigrantësh, e cila u ankorua në Catania në Sicili. Protesta shpërtheu për...

Emigrantët shqiptarë në Angli, Begaj: Duhet një konsullatë në Kukës

Presidenti Bajram Begaj ka komentuar nga Kukësi çështjen e ikjes së shqiptarëve dhe debatin që ka shkaktuar në politikën e brendshme...

Italia nuk pranon emigrantët, KE: Detyrim moral dhe ligjor t’i shpëtojmë

Dy anije bamirësie me emigrantë refuzuan të largohen nga porti i Katanias pasi qeveria italiane bllokoi zbarkimin e tyre ditën e...

Qëndrimet e Berishës për emigrantët në ‘Daily Mail’, Rama: Turp!

Kryeministri Edi Rama ka akuzuar kreun e PD, Sali Berisha për deklaratat e tij rreth emigrantëve shqiptarë të publikuar nga tablodi...