energji elektrike

Thethi pa energji elektrike, banorët protestojnë në nisje të sezonit

Pika turistike e Thethit ndonëse mban rekordin e turistëve në veri të vendit, prej vitesh vuan furnizimin e rregullt me energji...

Vit me humbje për energjinë, 20% e sasisë shkoi dëm në rrjet

Shqipëria nuk arriti të prodhonte vitin e kaluar energjinë elektrike të nevojshme për konsumin vendas. Thatësira, çmimet e larta dhe humbjet në...

Ukraina do të eksportojë sërish energji elektrike pas muajsh nën pushtimin rus

Ukraina është në gjendje të eksportojë energji elektrike për herë të parë në gjashtë muaj pasi infrastruktura e saj energjetike po...

Rritje e çmimit të energjisë në Kosovë? Përplasje mes qeverisë dhe opozitës

Zyra e Rregullatorit për Energji Elektrike ka paralajmëruar se mund të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike në Kosovë. E gjitha...

Më shumë se gjysma e Argjentinës pa energji

Më shumë se gjysma e territorit të Argjentinës mbeti pa energji elektrike këtë të enjte pasi një zjarr dëmtoi rrjetin kombëtar...

Shkodër| Çmimi i energjisë i papërballueshëm, rritet dhe çmimi i druve

Temperaturat e ulëta qe kanë mbërthyer të gjithë vendin kanë vështirësuar kushtet e jetesës kryesisht tek mosha e tretë të cilët...

300 mijë familje pa energji elektrike në Poloni, bora bllokon rrugët

Në Poloni, rreth 300 mijë familje janë pa energji elektrike nga reshjet e dendura të borës. Kushtet e këqija të rrugëve kanë...

1000 hektarë tokë e përmbytur në Shkodër, disa fshatra pa energji elektrike

Sipërfaqja totale e përmbytur në Bashkinë Shkodër për shkak të reshjeve, aktualish është 1000 Ha, me rritje prej 600 Ha nga...

90 mijë shtëpi pa energji elektrike në Francë, anulohen udhëtimet me tren

Stuhia dimërore Gerard goditi veriperëndimin e Francës, duke lënë 90 mijë familje pa energji elektrike dhe duke anuluar trafikun hekurudhor. Prefekturat e...

5.5 % e shqiptarëve preken nga fasha 800 kw

Në muajt e fundit të diskutimit publik për krizën energjetike dhe vendosjen e fashës 800 KW, ekspertët kanë qenë skeptik për...

Vetëm 18.3 % e shqiptarëve e dinë sa ka kushtuar fasha me 800 kw

Pavarësisht diskutimit për të vënë në fuqi fashën 800 KW orë mbi konsumatorët familjarë, shqiptarët ende nuk kanë informacion të saktë...

VIDEO| Një avion përplaset në linjat e energjisë, 120 mijë njerëz në errësirë

Një aeroplan i vogël privat u përplas me linjat e tensionit të lartë rreth 50 kilometra në veri të Uashingtonit të...

‘Qeveria s’po mbron shqiptarët’, Tabaku: Çmimi i energjisë i njëjtë me 1 vit më parë

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku deklaroi se qeveria nuk po mbron shqiptarët, në lidhje me çmimin e energjisë. Në një intervistë...

Kryebashkiaku i Kievit paralajmëron evakuime nëse humbet energjia elektrike

Banorët e Kievit duhet të përgatiten të largohen nga qyteti nëse ka një humbje totale të energjisë, tha kryebashkiaku Vitaliy Klitschko. Në...

Ukraina-refugjatëve: Kalojeni dimrin jashtë shtetit

Për shkak të mungesës së energjisë dhe ngrohjes, qeveria në Ukrainë u ka bërë thirrje banorëve të ikur nga lufta, që...

Pano Soko: Vendosja e fashës 800kw nuk sjell kursim të energjisë

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko thotë se vendosja e fashës 800kw, nuk do të sjellë kursim të energjisë nga konsumatorët familjarë. Në...