energji

Mbyllet ankandi me 100 euro/megavat, KESH blen 10 mln euro energji

Për herë të dytë brenda muajit shtator, KESH ka blerë energji elektrike, duke shpenzuar këtë herë 6 mln euro. Ankandi i...

Shiu dhe era e fortë përfshin juglindjen, 40 fshatra pa energji elektrike

Më shumë se 40 fshatra të juglindjes së vendit nga mëngjesi i ditës së sotme janë pa energji elektrike. Shkak janë bërë...

Shfaqen pasojat e thatësirës| KESH nis të blejë energji, 4.1 mln euro për një javë

Temperaturat e larta dhe mungesa e reshjeve gjatë stinës së verës, kanë ndikuar rënien e nivelit të ujit në hidrocentralet vendase....

Luhaten çmimet e importit, nafta dhe energjia në rënie

Çmimet e mallrave që importon Shqipëria po ulen gradualisht. Të tilla janë nafta e papërpunuar e energjia elektrike që janë ulur...

Energji nga lëvizja e njerëzve, ideja inovative furnizon me rrymë metronë e Parisit 

Kryeqyteti i Francës ka prodhuar energji të pastër nga udhëtarët e metrove. Kompania e energjisë IBERDROLA konvertoi 6 portat hyrëse rrotulluese...

Paketa për Energjinë, BE i jep 72 mln euro Shqipërisë

Shqipëria ka marrë 72 mln euro nga Bashkimi Europian, pas premtimit të këtij të fundit për ta ndihmuar të dalë nga...

BE i kërkon Gjermanisë të investojë në energji të rinovueshme

Gjermania duhet të investojë më shumë në burimet e energjisë së ripërtërishme dhe të largohet nga lëndët djegëse fosile, porositi Komisioni...

Ukraina rifillon eksportet e energjisë elektrike në Evropë

Ukraina ka rifilluar eksportet e energjisë elektrike në Evropë, ka konfirmuar ministri i saj i energjisë. Kjo është hera e parë që...

Shpërndarje kanabisi dhe vjedhje energjie, 3 të arrestuar në Elbasan

Tre persona janë arrestuar këtë të mërkurë në Elbasan. Shtetasit K.Z 44-vjeç, iu gjet dhe iu sekuestrua në cilësinë e provës materiale,...

Duleviç: Drejtoritë e ujësjellësve e shpërdorojnë energjinë dhe nuk e paguajnë

Eksperti i energjisë, Azmer Duleviç tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se drejtoritë e ujësjellësve janë...

Çfarë ndodhi?! Eksperti: Asnjë i gjobitur për mungesën e kursimit të energjisë

Eksperti i energjisë, Azmer Duleviç tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se asnjë person nuk u...

Eksperti: Aktualisht Shqipëria e prodhon vetë 100 % energjinë elektrike

Eksperti i energjisë, Azmer Duleviç tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se aktualisht Shqipëria e prodhon...

Energjia e pamjaftueshme në 2022, u prodhuan 7 teravat nga HEC-et

Shqipëria prodhoi 7 teravat energji elektrike në vitin 2022 ndërsa nevojat ishin për 7.9 teravat, sasi kjo u mbulua nga blerjet...

BE i jep 80 mln euro Shqipërisë për energjinë, fonde edhe për 5 shtetet fqinje

Bashkimi Europian njofton se ka dërguar 80 milionë euro në Shqipëri. Paratë janë për sektorin energjitik, në mënyrë që vendi ynë...

Rritja e kostove të energjisë po varfëron 141 milionë njerëz në botë

Kriza energjetike e shkaktuar nga lufta e Rusisë në Ukrainë mund të çojë 141 milionë njerëz në mbarë botën drejt varfërisë...

Nuk ndalen shitjet e energjisë nga KESH, arkëtohen 48 mln euro nga nëntori në shkurt

Javën e parë të shkurtit, Korporata Elektroenergjitike shqiptare ka arkëtuar 3.9 mln euro, duke shitur 40 mijë megavat energji. E gjithë...