energjise

Projekti për eficencën e energjisë, Kosova çel aplikimet për familjet përfituese

Rreth 2 mijë familje do të përfitojnë nga projekti për eficencë të energjisë për shtëpitë individuale të banimit, që nisi të...

20% e energjisë nuk përdoret, 590 mijë megavat shkuan dëm në janar-prill

Humbjet në rrjetin energjetik vazhdojnë të jenë të larta në vendin tonë. Në 4-muajt e parë të vitit, ato përbënin 21%...

EMRI| Emërohet zëvendësministri i ri i Infrastrukturës dhe Energjisë

Me vendim të Këshillit të Ministrave është shkarkuar nga detyra zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Endrit Molla. Në vend të tij si zëvendësministri...

Linja më e madhe e energjisë ndërkufitare në botë

Holanda dhe Britania e Madhe planifikojnë të ndërtojnë linjën më të madhe të energjisë ndërkufitare në Evropë për të ofruar energji...

Rritet me 15 për qind çmimi i energjisë elektrike në Kosovë

Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë në Kosovë (ZRRE), ka marrë vendim për shtrenjtim të energjisë elektrike me 15 për qind...

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore në centralin e Zaporizhia

Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore, Rafael Grossi, ka vizituar më 29 mars centralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhia, qytet...

Kina ndërton bazën më të madhe të energjisë në botë në mes të shkretëtirës

Ndërtimi i bazës më të madhe të energjisë së erës dhe diellit në botë në shkretëtirë është duke u zhvilluar në...

Bie sërish fasha 800 kw, çmimi i energjisë nuk ndryshon as në dhjetor

Çmimi i energjisë nuk do të ndryshoje në muajin dhjetor për familjet që harxhojnë mbi 800 kw. Vendimi është marrë nga Enti...

‘Jemi në kohë lufte’, Rama nga Beogradi: Duhet të rajonalizojmë tregjet e energjisë

Kryeministri Edi Rama nga Beogradi, ku mori pjesë në konferencën ‘Mundësitë e investimit në energjinë e ripërtëritshme në Ballkanin Perëndimor”, u...

Eksportues të energjisë në 2030, Balluku: Shqipëria, rol në sigurinë e Ballkanit

Investimet e Shqipërisë në fushën e gazit do të ndikojnë në sigurinë energjetike të të gjithë rajonit. Deklarata bëhet nga ministrja...

Përpjekja për ‘pavarësi’, nga Rusia, Spanja miraton planin e kursimit të energjisë

Parlamenti i Spanjës miratoi të enjten rregullat për kursimin e energjisë, të cilat përfshijnë kufizime në përdorimin e ajrit të kondicionuar,...

Japonia i kthehet energjisë bërthamore për herë të parë nga incidenti në Fukushima

Kryeministri Fumio Kishida tha të mërkurën se Japonia do të rivendosë në punë centralet bërthamore dhe do të konsiderojë zhvillimin e...

Spanja nis kursimin e energjisë, kufizohen kondicionerët, fiken vitrinat e dyqaneve

Spanja ka nisur të zbatojë masat e kursimit të energjisë. Zyrat, dyqanet, baret dhe restorantet nuk do të lejohen të mbajnë temperaturën...

Kuvendi i Kosovës voton për formimin e dy komisioneve hetimore për energjinë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan për themelimin e dy komisioneve hetimore për energjinë elektrike gjatë seancës së 5 majit. Njëri komision...

Planeti ndodhet në situatë emergjente, sipas raportit për klimën

Temperaturat në Tokë do të kalojnë pikën kyçe të rrezikut nëse emetimet e gazit nuk bien më shpejt nga sa janë...