gjermani

Serbia duhet të vazhdojë me reformat për t’u anëtarësuar në BE, thotë Scholz

Serbia duhet të ecë përpara me reformat, duke përfshirë atë për lirinë e medias, për të realizuar ambicien e saj për...

Gjermania dëshiron të nxisë Procesin e Berlinit, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz thotë se Gjermania dëshiron të nxisë Procesin e Berlinit. Deklarata e Scholz u bë këtë të mërkurë në...

Sot takimet e Kurtit dhe Vuçiçit në Gjermani

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Sholc do të presë sot në takime të veçanta kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e...

Sholz: S’ka garanci se Rusia nuk do të sulmoje vende të tjera

Kancelari gjerman Olaf Sholc deklaroi se askush nuk mund të marrë si të mirëqenë se Rusia nuk do të sulmojë vende...

Kurti-Vuçiç në Gjermani, takime të ndara me kancelarin Scholz

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Sholz nesër do të presë në takime të veçanta kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e...

Gjermania mund ta përballojë embargon e naftës ruse, thotë Ministri i Ekonomisë

Gjermania ka deklaruar se do të jetë në gjendje të përballojë mbajë nën kontroll furnizimin me naftë të vendit, nëse furnizimet...

Sholc i bën thirrje Putinit që t’i japë fund luftës në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Sholc i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin që t’i japë fund luftës në Ukrainë. Duke folur në...

Gjermania padit Italinë në Hagë për Luftën e Dytë Botërore

Gjermania ka ngritur një çështje kundër Italisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në lidhje me pretendimet për kompensim nga krimet e...

Gjermania padit Italinë në Hagë për dëmshpërblimet e luftës

Gjermania ka ngritur një çështje kundër Italisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi dëmshpërblimet e luftës në lidhje me Luftën e...

Gjermania do marrë borxh ekstra për shkak të luftës në Ukrainë

Qeveria e Gjermanisë ka miratuar marrjen e një borxhi ekstra prej 39.2 miliardë euro. Huaja parashikohet të merret gjatë këtij viti me...

Bajerni i Mynihut shpallet kampion për herë të dhjetë radhazi

Bajerni i Mynihut është shpallur kampion i Bundesligës gjermane për herë të dhjetë radhazi. Klubi gjerman është i pari në Europë që...

Franca e Gjermania i shesin 270 milionë euro armatime Rusisë

Franca dhe Gjermania i kanë shitur Rusisë pajisje ushtarake me vlerë 270 milionë euro, që me shumë mundësi po përdoren në...

Kancelari gjerman akuzohet se po refuzon të dërgojë armë në Ukrainë

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz akuzohet për bllokimin e dërgesës së tankeve në ndihmë të ushtrisë së Ukrainës. Gjermania është vënë nën...

Ministri gjerman: Dërgimi i armëve në Ukrainë lejohet sipas ligjit ndërkombëtar

Ministri gjerman i Drejtësisë Marco Buschmann tha se dërgimi i armëve në Ukrainë është i lejueshëm sipas ligjit ndërkombëtar dhe se...

Policia gjermane zbulon komplotin për rrëmbimin e ministrit të Shëndetësisë

Policia gjermane ka zbuluar dhe neutralizuar një komplot për rrëmbimin e ministrit gjerman të Shëndetësisë dhe shkatërrimin e objekteve të furnizimit...

‘S’je i mirëpritur’, Zelenski refuzon vizitën e presidentit gjerman

Sipas një raporti, presidenti i Ukrainas, Volodimir Zelenskyj ka refuzuar një vizitë të planifikuar nga presidenti i Gjermanisë Frank-Valter Steinmeier. Vizita ishte...