ke

Këshilli i Evropës: Prishtina dhe Beogradi të zbatojnë pa kushte marrëveshjet

Këshilli i Evropës, i mbledhur gjatë samitit të BE-së më datë 9 shkurt, ka publikuar raportin me konkluzionet e çështjeve të...

Prodhuesit e automjeteve apel Komisionit Evropian: Duhen politika më ambicioze

Kompanitë evropiane të automjeteve po u kërkojnë liderëve të BE-së përgatitjen e një plani politik të strukturuar dhe ambicioz, për të...

KE kërkon hetim për Varhelyi, dyshime se mbështeti liderin serb të Bosnjës

Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerim i Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi është vënë në qendër të një hetimi nga Komisioni Europian. Në...

KE përjashton 21 universitete hungareze nga programet Erasmus dhe Horizon

Komisioni Evropian ka vendosur të pezullojë fondet Erasmus dhe Horizon për 21 universitete hungareze të drejtuara nga fondacione të lidhura me...

KE kundër pasaportave të arta: Tërhiquni nga skema ose rrezikoni pezullimin e vizave

Komisioni Evropian kërkon nga Shqipëria që të heqë dorë nga skema e dhënies së shtetësisë për investitorët e huaj, ose siç...

Besnik Bislimi udhëton drejt Brukselit, takime me zyrtarë PE dhe KE

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, ka udhëtuar drejt Brukselit. Bëhet e ditur...

Von der Leyen vlerëson Shqipërinë: KE 1 mld euro për energjinë e infrastrukturën

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen në konferencën  për mediat pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, përgëzoi Shqipërinë për mikpritjen dhe...

KE kërcënon Hungarinë/ Unioni, drejt pezullimit të fondeve për vendin anëtar

Komisioni Evropian ka zgjedhur një linjë të ashpër kundër qeverisë së Viktor Orban dhe insiston për një shkurtim masiv prej 20...

Alibeaj, letër KE dhe delegacionit të BE në Shqipëri: Shkeljet në Portin e Durrësit

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Aliebaj i ka dërguar një letër për informim Komisionit Evropian dhe Delegacionit të Bashkimit Evropian në...

Orban i dorëzohet presionit, KE zhbllokon fondet 14.7 mld euro për Hungarinë

Komisioni Evropian është në rrugën e tij për të zhbllokuar miliarda euro fonde për Hungarinë këtë vit, pasi kryeministri Viktor Orban...

​KE: Belgjika do të ketë deficitin më të madh buxhetor në Eurozonë

Belgjika do të ketë deficitin më të madh buxhetor në Eurozonë në dy vitet e ardhshme, sipas të dhënave nga Komisioni...

Norma të reja ndaj ndotjes, Komisioni Evropian propozon paketën e re për automjetet

Komisioni Evropian propozoi norma të reja kundër ndotjes për gjeneratën e fundit të makinave me karburant djegës, që pritet të mbeten...

Italia nuk pranon emigrantët, KE: Detyrim moral dhe ligjor t’i shpëtojmë

Dy anije bamirësie me emigrantë refuzuan të largohen nga porti i Katanias pasi qeveria italiane bllokoi zbarkimin e tyre ditën e...

Xhaçka: KE njeh punën që është bërë dhe konfirmon progresin e Shqipërisë

Ministrja Olta Xhaçka në mbledhjen e Këshillit Kombëtar për Integrimin Evropian, është shprehur se raporti i KE njeh punën e madhe...

Balluku: Progres-raporti i KE-së për amnistinë fiskale, vlerësim hipotetik

Zëvendës kryeministrja, njëherësh ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku thotë se vlerësimi i progresit-raportit të KE-së për amnistinë fiskale, është...

Varhelyi: Shqipëria ka shfaqur vendosmëri për të luftuar krimin dhe korrupsionin

Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi deklaroi se Shqipëria ka shfaqur vendosmëri për të luftuar krimin dhe korrupsionin. Deklaratën, Varhelyi e dha...