kosovë

Hoti: Do fillojnë gërmimet në Serbi për varrezë masive

Në ditët e ardhshme, do të fillojnë gërmimet në Serbi në një lokacion të dyshuar për varrezë masive. Kështu ka bërë me...

Sulmohet sërish policia në veri të Kosovës

Paraditen e të martës ka pasur një sulm të ri ndaj policisë në veri të Kosovës. Policia konfirmon se në orët e...

Osmani dhe Kurti udhëtojnë në SHBA me ftesë nga familja Albright

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, do të udhëtojnë në SHBA të martën, për të marrë pjesë në...

Procedura ndaj ish-krerëve të UÇK-së po zvarritet, sipas avokatit Qerkini

Procedura ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është duke u zvarritur, sipas avokatit të akredituar nga Gjykata Speciale, Artan Qerkini. Qerkini...

Diplomatja amerikane viziton sot Kosovën

Ndihmës sekretarja për Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried vizitën e saj në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor e...

Gazetari gjerman: Kosova mund të anëtarësohet së shpejti në Këshillin e Europës

Gazetari gjerman Michael Martens thotë se Kosova mund të anëtarësohet së shpejti në Këshillin e Europës. Në një shkrim në gazetën Frankfurter...

Dështimi i marrëveshjes për targat, kërkohet takim Kurti-Vuçiç

Pas dështimit të marrëveshjes për targat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po kërkohet takim i nivelit të lartë politik, mes kryeministrit Albin...

Kraja: Shqipëria s’mund të ketë marrëdhënie me Serbinë duke anashkaluar Kosovën

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja mendon se Shqipëria nuk mund të ketë marrëdhënie me...

Letonia mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe KE

Letonia mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe në Këshillin e Evropës. Këtë e deklaroi presidenti i Letonisë, Egils Levits duke shprehur...

Kosova duhet të anëtarësohet sa më shpejt në NATO, thotë senatori amerikan

Senatori amerikan i Komisionit për Punë të Jashtme, Chris Murphy deklaroi se Kosova duhet të anëtarësohet sa më shpejt në NATO. Deklaratën,...

Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje për targat

“Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur një marrëveshje për targat e automjeteve“. Kështu ka deklaruar kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi në...

Dita e fundit e marrëveshjes së përkohshme për targat Kosovë-Serbi

Të enjten përfundon afati i marrëveshjes së përkohshme për targat mes Kosovës dhe Serbisë. Në Bruksel janë takuar kryenegociatorët e dy vendeve, Besnik Bislimi...

​Kurti: Kosova ka potencial për investime të huaja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se Kosova ka potencial për investime të huaja dhe se është vendi më i mirë...

Kosova përparon në shkallën e demokracisë

Në raportin e organizatës “Freedom House” për vendet në tranzicion, i publikuar të mërkurën, Kosova radhitet sërish në grupin e regjimeve...

Kurti: Kufiri mes Serbisë e Shqipërisë është vendosur nga Jugosllavia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për gazetën greke 'Kathimerini' thotë se kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës ‘nuk është...

​LVV akuza ndaj opozitës që nuk votoi marrëveshjet ndërkombëtare

Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë ka deklaruar se opozita ka kërkuar në seancën e sotme mbështetjen e tyre, në kundërshtim me rregullat...