kuvendi

Kuvendi i Kosovës, institucioni i parë me dhomë për gjidhënie

Me iniciativë të deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Tinka Kurti, Kuvendi i Kosovës së shpejti do të ketë dhomë të veçantë për...

Kuvendi miraton ndryshimet në qeveri

Në seancën parlamentare të së enjtes Kuvendi miratoi ndryshimet në qeveri. Shkarkimi i Arben Ahmetajt nga posti i zv. kryeministrit u votua...

Kuvendi në seancë të jashtëzakonshme, sot votohet për ndryshimet në qeveri

Parlamenti mblidhet sot pasdite në seancë të jashtëzakonshme për të votuar ndryshimet e fundit në qeverinë Rama. Deputetët janë thirrur për të...

Kuvendi i Kosovës hap dyert për bashkatdhetarët

Kuvendi i Republikës së Kosovës të hënën dhe të martën, përkatësisht më 18 dhe 19 korrik, organizon aktivitetin tradicional “Bashkatdhetarët në...

Votohet në parim byroja për verifikimin e pasurive të zyrtarëve në Kosovë

Të enjten, në Kuvendin e Kosovës është votuar në parim projektligji për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së...

Brenda korrikut miratohet rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë

Brenda kësaj legjislature, brenda muajit korrik parlamenti i Shqipërisë do të miratojë rezolutën që dënon gjenocidin serb në Kosovë. Një gjë e...

RMV-ja voton sot propozimin francez, protestuesit në çadra para Kuvendit

Parlamenti në Maqedoninë e Veriut voton sot propozimin francez per hapjen e negociatave. Deputetëve do t'u drejtohet me nje mesazh edhe...

Miratohet rezoluta për dënimin e masakrës së Srebrenicës

Kuvendi ka votuar rezolutën për dënimin e masakrës së Srebrenicës me 113 vota pro, asnjë kundër.Në votim kanë marrë pjesë edhe...

Sot seanca e Kuvendit, diskutohet kompensimi financiar i ndërtuesve

Kuvendi do të mblidhet sot në seancë Parlamentare. Në rendin e ditës është miratimi i aktit normativ për kompensimin financiar të ndërtuesve. Ky...

Marrëveshja për Butrintin, Meta: Kuvendi s’duhet të votojë symbyllur

Presidenti Ilir Meta deklaroi se Kuvendi nuk duhet të votojë symbyllur sa i përket marrëveshjes për Parkun e Butrinit. Për Euronews Albania,...

Bajram Begaj kandidat për president, Meta: Do respektoj çdo vendim të kuvendit

President i ri i Republikës dhe do të respektojë çdo vendim të Kuvendit të shprehur me votë lidhur me kreun e...

Rezoluta për Srebrenicën, boshnjakët e quajnë të turpshëm refuzimin e Kuvendit

Kuvendi i Shqipërisë ka refuzuar të enjten kërkesën e Partisë Demokratike për të shqyrtuar dhe mbështetur një rezolutë që dënon krimet...

Vijon kriza politike në RMV, opozita kërkon zgjedhje të parakohshme

Prej tre ditësh, Kuvendi në Maqedoninë e Veriut është thuajse jo funksional për shkak të bllokimit që po i bën partia...

Kuvendi rrëzon kërkesën për rezolutën e Strebenicës, Berisha filmon deputetët

Ditën e sotme Kuvendi rrëzoi kërkesën e deputetit Tritan Shehu që rezoluta për Strebenicën të futet jashtë radhe në kalendarin e...

Sot Kuvend, diskutohen ndryshimet e pagave për institucionet e Vetingut

Parlamenti do të mblidhet në orën 10:00 në seancë parlamentare. Në rendin e ditës janë parashikuar miratimi i raporteve vjetore të Agjencisë...

Kuvendi i Kosovës formon komisionin hetimor për energjinë

Kuvendi i Kosovës ka formuar sot komisionin hetimor për energjinë, të iniciuar nga opozita. Për krijimin e këtij komisioni votuan 92 deputetë,...