Parlamenti Europian

BE cakton datat, ja kur do mbahen zgjedhjet europiane

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë vendosur të mërkurën që zgjedhjet e ardhshme evropiane të mbahet më 6 dhe 9 qershor...

Parlamenti Europian miraton vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Parlamenti Europian miratoi të martën vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Miratimi u bë pa votim, pasi nuk kishte...

Tensionet në veri të Kosovës, reagon raportuesja në Parlamentin Europian

Raportuesja në Parlamentin Europian, Viola Von Cramon ka reaguar për situatën në veri të Kosovës.  Nëpërmjet një postimi në Twitter, ajo shprehet se rivendosja...

Von Cramon në Kosovë: Shpresojmë për një votim për liberalizimin e vizave në nëntor

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka deklaruar këtë të hënë se në mes të nëntorit apo fillim...

PE-ja miraton rezolutën për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Këtë të mërkurë, Parlamenti Evropian miratoi rezolutën ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohjen...

Eurodeputetët ‘pro’ ndalimit të shitjeve të makinave me benzinë deri në 2035

Deputetët e Parlamentit Europian votuan në shumicë të mërkurën për të ndalur shitjen e makinave me benzinë deri në vitin 2035. Megjithatë,...

Shqipëria ka plotësuar kushtet, delegacioni i PE së shpejti në Tiranë

Një delegacion i përbërë nga 7 anëtarë të Parlamentit Evropian do të vizitojë Tiranën nga data 23 deri më 26 maj,...

Brukseli propozon embargo të naftës ruse deri në fund të vitit

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka prezantuar të mërkurën propozimin për embargon mbarë europiane të naftës ruse, një...

Agjencia europiane kundër lajmeve të rreme i hedh sytë nga Kina

Pas shtatë vite gjurmime e diskreditime të fushatave dezinformuese në adresë të unionit nga Kremlini, agjencia e Bashkimit Europian kundër lajmeve...

Eurodeputetët kërkojnë embargon e disa produkteve ruse

Parlamenti Europian ka miratuar të enjten një rezolutë ku kërkohen masa më të ashpra ndëshkuese ndaj Rusisë. 513 eurodeputetë i thanë ‘po’...

Presidentja PE mbështet Ukrainën, premton rindërtimin e qyteteve

Presidentja e Parlamentit Europian, Roberta Metsola u premtoi zyrtarëve ukrainas se kanë mbështetjen e saj në aspiratat e tyre për t'u...

Gjeorgjia do aplikojë menjëherë për anëtarësim në BE, deklaron partia në fuqi

Gjeorgjia do të aplikojë menjëherë për t'u anëtarësuar në Bashkimin Europian, deklaroi kryetari i partisë në pushtet, Irakli Kobakhidze. Vendimi i ish-shtetit...