pe

Basha takime në Parlamentin Europian, në fokus integrimi i rajonit dhe Kosova

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi këtë të mërkurë disa takime në Parlamentin Europian, në kuadër të diskutimeve për integrimin...

PE-ja do të kërkojë masa ndëshkuese ndaj Serbisë

Grupet politike në Parlamentin Evropian (PE) janë duke formuluar propozimet e tyre për një rezolutë të posaçme për zhvillimet në Kosovë...

Parlamenti Europian rezolutë për Kosovën, diskutohet sot sulmi në Basnjkë

Në selinë e Parlamentit Evropian sot do zhvillohet debati i jashtëzakonshëm lidhur me sulmin e 24 shtatorit në Veri, ndërsa pritet...

PE thirrje Kosovës dhe Serbisë: Të shtensionohet situata në Veri

Parlamenti Evropian u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet në kohën kur i gjithë kontinenti evropian po...

Presidentja e PE në mbështetje të Kosovës: Heqim vizat, mbështesim integrimin në BE

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, ka shprehur përmes një postimi në Twitter mbështetjen e Parlamentit Evropian për Kosovën. Teksa ka shpërndarë...

Kurti takim me Von Cramonin: Duhet zbatim i shpejtë dhe i plotë i marrëveshjes bazë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga deputetja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh Kryetarja e Komisionit Parlamentar për...

PE miraton raportet për Kosovën dhe Serbinë

Parlamenti Evropian ka miratuar dy rezoluta vjetore për Kosovën dhe Serbinë, “përmes së cilave u bëhet ftesë të dyja vendeve që...

Skandalet e përgjimeve, PE kërkon kushte strikte për programet elektronike

Programet e përgjimit, si “Pegasus” dhe “Predator”, të përdorura nga vendet evropiane për të përgjuar politikanë, gazetarë dhe qytetarë duhet të...

Skandali i përgjimeve, PE kërkon kushte strikte për programet elektronike

Programet e përgjimit, si “Pegasus” dhe “Predator”, të përdorura nga vendet evropiane për të përgjuar politikanë, gazetarë dhe qytetarë duhet të...

Scholz flet në PE: BE-ja t’i mbajë premtimet për integrimin e Ballkanit Perëndimor

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, i bëri thirrje Bashkimit Evropian që t'i mbajë premtimet ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor për integrimin e...

PE paralajmëron për ndërhyrjen ruse për krijim tensionesh në Ballkanin Perëndimor

Parlamenti Evropian, në një raport kushtuar ndërhyrjes së huaj në Evropë dhe në Ballkanin Perëndimor, e ka dënuar mundësinë që Serbia...

Raportuesja për Kosovën në PE i kërkon Listës Serbe që të marrë pjesë në zgjedhje

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, i ka kërkuar Listës Serbe - partisë më të madhe të serbëve...

“Taksoni të pasurit”- propozimi i 130 deputetëve të PE-së për barazi sociale

Një grup deputetësh të Parlamentit Europian kërkojnë vendosje të taksës progresive për njerëzit e pasur. Ata argumentojnë se të ardhurat e...

Përfaqësuesit e PE-së kërkojnë ndëshkimin e politikanëve që minojnë Bosnjën

Përfaqësuesit e Parlamentit Evropian (PE), që merren drejtpërdrejtë me Bosnjë dhe Hercegovinën, kanë paralajmëruar komunitetin ndërkombëtar se duhet të ndërmarrë veprime...

Komisioni i PE-së miraton liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisioni i Parlamentit Evropian për Liritë qytetare, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme ka miratuar këtë të enjte, 12 janar, marrëveshjen për...

Skandali i korrupsionit në PE, Eva Kaili kërkon lirinë

Eva Kaili, ish-eurodeputetja greke e përfshirë në skandalin e korrupsionit në Katargate duhet të lirohet, por me kufizime, të paktën deri...