pensionet

Sindikatat kundër reformës së pensioneve në Francë, në mars protesta e madhe

Marseja është një nga qytetet e shumta të Francës ku po zhvillohen protesta kundër reformës së pensioneve. Bëhet fjalë për grevën...

Mbi 1 mln njerëz në protestë, qeveria franceze s’tërhiqet nga vendimi për pensionet

Ministri i Punës i Francës, Oliver Disop tha sot se "nuk ka negociata" për rritjen e moshës së pensionit nga 62...

Akuza e Pirdenit: Pensionet prej 30 vitesh nuk ndryshojnë!

Gjetjet e Barometrit në Euronews Albania tregojnë se 84.7% e shqiptarëve mendojnë se pensionistët janë shtresa më e varfër e shoqërisë. Mira...

Zvicra njeh pensionet e shqiptarëve, përfitojnë 3 mijë persona

Parlamenti zviceran ka miratuar këtë të enjte me 129 vota pro dhe 52 kundër marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë. Nga kjo...

Shqipëria nis negociatat me Greqinë për njohjen e pensioneve

Ministria e Financave dhe Ekonomisë njoftoi pak ditë më parë se ka nisur diskutimet teknike me autoritetet greke për njohjen e...

Nisin diskutimet për njohjen e pensioneve të emigrantëve shqiptarë në Greqi

Ministria e Financave dhe Ekonomisë bën me dije përmes një postimi në rrjetet sociale se ka nisur diskutimet teknike me autoritetet...

Vodhën pensionet e qytetarëve, arrestohet 2 punonjës të postës së Divjakës

Policia ka arrestuar 2 punonjës të Zyrës Postare Divjakë pasi vodhën lekët e pensioneve të qytetarëve duke falsifikuar dokumentet. Në pranga kanë...

10 vjet pritje për pensionet, fitojnë shqiptarët në Itali, Greqia s’jep sinjale

Emigrantët shqiptarë të punësuar në Itali, do të marrin pension të plotë, i cili bashkon vitet e punës atje dhe në...

Interes në rritje nga qytetarët për të investuar në skemat e pensioneve private

Qytetarët kanë rritur interesin për të investuar në skemat e pensioneve private. Në fund të marsit numri i personave që kanë paguar...

140 mijë më pak të punësuar në bujqësi në dy vitet e fundit, thotë eksperti

“Në dy vitet e fundit, të punësuarit në sektorin e bujqësisë, kanë pësuar një ulje nga 200 mijë në 60 mijë”....