Vladimir Putin

Putin: Sanksionet dëmtuan vetë BE-në, epoka e SHBA ka marrë fund

Vladimir Putin lëshoi një breshëri akuzash ndaj Perëndimit në fjalimin e tij në forumin ekonomik të Shën Pjetërburgut. Presidenti rus tha se...

Kina i ofron mbështetje Rusisë për sovranitetin dhe sigurinë

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun rus, Vladimir Putin të mërkurën, ku ka shprehur mbështetjen...

Kina rrezikon të jetë në anën e gabuar të historisë, sipas SHBA-ve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar se shtetet të cilat mbështesin presidentin rus, Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës, do...

Putin dhe Xi Jinping dakordësohen për rritjen e bashkëpunimit ekonomik

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe ai i Kinës, Xi Jinping kanë zhvilluar një bisedë telefonike këtë të mërkurë. Në një njoftim...

Wikipedia kundër Rusisë për të hequr informacionet mbi luftën

Fondacioni Wikimedia, i cili zotëron Wikipedia, ka paraqitur një apel kundër një vendimi të gjykatës së Moskës, e cila kërkon që...

Putin uron Presidentin e ri të Shqipërisë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka uruar Bajram Begajn për zgjedhjen e tij në krye të shtetit shqiptar. Ambasada ruse në Tiranë,...

Rezistenca në Ukrainë, Putin krahason pushtimin me aksionet e Pjetrit të Madh

Forcat ukrainase po rezistojnë në lindje të vendit, të paktën kështu shprehet presidenti Zelensky. Kur sulmet dëgjohen çdo ditë e më shumë...

Putin tha se nuk do të sulmojë Odesën, reagon ministri i Jashtëm ukrainas

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmyrto Kuleba tha se nuk mund t’i besohet presidentit rus Vladimir Putin, pasi ky i fundit...

Putin fajëson Perëndimin për krizën ndërkombëtare të ushqimit dhe energjisë

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se veprimet e Moskës nuk kanë të bëjnë fare me krizën e afërt energjetike dhe ushqimore...

SHBA-të nuk do të përpiqen që të rrëzojnë Putin nga pushteti, thotë Biden

Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të përpiqen që të rrëzojnë nga pushteti Vladimir...

Deputetja e PE-së: Mbështetja e Vuçiç për Putin nuk është diçka e mirë

Deputetja e Parlamentit Europian, Viola von Cramon deklaroi se nuk është diçka e mirë fakti që presidenti serb Aleksandër Vuçiç po...

Rusia heq kufirin maksimal të moshës për përfshirjen në ushtri

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nënshkroi ligjin që heq kufiri maksimal të moshës për rusët apo të huajt të cilët duan...

Putin paralajmëron Francën dhe Gjermaninë për armatosjen e Ukrainës

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, mëngjesin...

Bllokimi i ngarkesave të drithërave, Draghi telefonon Putin

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi deklaroi se vendi i tij po synon të lirojë eksportet e drithërave të bllokuara në portet...

Lideri i opozitës ruse kritikon luftën e Putinit në Ukrainë

Udhëheqësi i opozitës ruse i cili është i burgosur, Alexei Navalny, në një seancë gjyqësore kritikoi presidentin Putin duke e cilësuar...

Zelenski thotë se do takohet me Putin për t’i dhënë fund luftës

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski tha se Vladimir Putin ishte i vetmi zyrtar rus me të cilin ishte i gatshëm të takohej...