Zvicra

Zvicra uli konsumin e gazit me një të pestën 

Në dy muajt e fundit, Zvicra ka reduktuar konsumin e gazit me rreth 20 për qind. "Kompanitë reaguan ndaj çmimeve të larta...

Pensionet me Shqipërinë, Zvicra gati të miratojë marrëveshjen

Qeveria zvicerane sapo ka çuar në parlament për miratim Marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Kështu bëri me dije kryeministri...

Nga sot Zvicra lejon martesat brenda të njëjtës gjini

Legjislacioni për lejimin e martesës për çiftet e të njëjtës gjini kaloi në parlamentin zviceran në dhjetor 2020. Ligji u kundërshtua në...

Zvicra anulon fluturimet për arsye sigurie

Fluturimet brenda dhe jashtë Zvicrës janë pezulluar, për shkak të një problemi kompjuterik në shërbimin e kontrollit të trafikut ajror Skyguide. Aeroporti...

Zvicra na jep 100 mln euro, paratë për reforma në shëndetësi dhe ekonomi

Shqipëria dhe Zvicra kanë firmosur një dokument për të përmirësuar klimën e biznesit, shëndetësinë dhe projektet për ndryshimet klimatike. Për programin që...

Zvicra, shpëtimi i oligarkëve rusë, vjen reagimi nga SHBA

Zvicra, e cila i është bashkuar sanksioneve të BE-së, ka bllokuar asetet e rusëve me vlerë rreth 8 miliardë dollarë, ku...

Pse janë nordikët më të lumturit?

Nordikët po fitojnë gjithmonë garën e lumturisë. Finlanda zuri vendin e parë për të pestin vit radhazi, e ndjekur nga Danimarka,...

Nga 2 maji Greqia dhe Zvicra heqin kufizimet e COVID për udhëtarët

Nga 2 maji Greqia dhe Zvicra do të heqin të gjitha kufizimet e COVID-19 për qytetarët që duan të udhëtojnë drejt...

Zvicra i bashkohet sanksioneve ndaj Rusisë

Zvicra do të miratojë sanksionet e njëjta të vendosura nga Bashkimi Evropian ndaj Rusisë, përfshirë ato ndaj presidentit rus Vladimir Putin. “Ky...

Bashkimi Evropian kritikon Zvicrën neutrale

BE-ja u shpreh e mllefosur me Zvicrën për shkak se ky vend nuk e ka sanksionuar Rusinë në përgjigje të pushtimit...

Zvicra kërkon përmirësim të marrëdhënieve me BE-në

Presidenti i Zvicrës, Ignazio Cassis, dëshiron të përmirësojë marrëdhëniet me Bashkimin Evropian. “Besoj se Zvicra duhet të afrohet më pranë bllokut evropian”,...

194 lekë për litër, nafta në Shqipëri sa në Zvicër

Çmimi i naftës në Shqipëri është rritur sërish, teksa drejtuesit e automjeteve e kanë paguar sot 194 lekë për litër. Kaq e...