English

“Taksa 23%, gjoba e re për profesionistët”, Tabaku: 11 mijë biznese janë mbyllur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja Jorida Tabaku e ka cilësuar si gjobë tatimin me 23% të profesionistëve të lirë. Duke mbajtur fjalën e saj në Parlament Tabaku tha se deri më tani janë mbyllur 11 mijë biznese.

- Advertisement -

Ajo  ngriti pikëpyetje mbi sistemin që po ngrihet në Shqipëri duke thënë se sot më tepër vlerësohet hajdutëria dhe korrupsioni se punëtorët.

“Si rezultat i taksës të gjithë bizneset janë mbi tatuar. A e ka llogaritur dot shteti koston? 11 mijë biznese janë mbyllur deri më sot. Çfarë sistemi po ngremë sot, e vlerësojmë punën vetëm në 1 maj apo çdo ditë? Vlerësojmë korrupsionin, vjedhjen, hajdutërinë, apo njerëzit e punës. Këtë duhet të gjykojë gjykata kushtetuese.

Unë falënderoj deputetët e Partisë Demokratike që e kanë firmosur atë padi dhe të gjitha organizatat që janë ngritur e janë bërë bashkë, për të mbrojtur 29 mijë profesionistë nga gjobitja e radhës e qeverisë. Kjo është gjobitje. Unë shpresoj që këtë kambanë alarmi qeveria ta shikojë, sepse është një kambanë alarmi për një shtresë të mesme që po reflektohet çdo ditë”,-tha Tabaku.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?