English

Të dhënat e Censit: Sa jetojnë mesatarisht shqiptarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dhënat e gjetura në CENSI-n 2023, tregojnë se shqiptarët jetojnë mesatarisht 80 vjet. Shifra tregon se jetëgjatësia ëshë rritur me ritëm të shpejtë dekadat e fundit dhe pandemia nuk ka patur ndikim të fortë në vdekshmëri.

- Advertisement -

Jetëgjatësia në Shqipëri është rritur. Të dhënat e tërthorta të gjetura në regjistrimin e popullsisë në vitin 2023, tregojnë se ajo ka arritur në 80 vjeç, edhe pse pandemia u bë një faktor frenues në vitet 2020-2021.

“Jetëgjatësia është afërsisht tek mosha 80 vjeç”, deklaroi Emira Galanxhi, nga Departamenti i Statistikave Sociale të INSTAT.

Ndërkohë që drejtuesja e Censit në INSTAT, Olta Caca, u shpreh për Euronews se jetëgjatësia është rritur.

“Jetëgjatësia është rritur. Padiskutim që pandemia ndikoi në rënien, megjitathë trendi i vdekshmërisë po shkon në nivelet që ka qenë para pandemisë”, deklaroi Caca.

Shqipëria regjistron sot edhe rritje të moshës mesatare, e cila përvec jetëgjatësisë, diktohet edhe nga cikli emigrues, i cili për ekspertët do të përmbyset brenda kësaj dekade.

Ekspert i demografisë Arjan Gjonçaj deklaroi se “brenda 5 vjetëve do të kthehet trendi i emigracionit dhe baza është zhvillimi ekonomik”.

Duke folur për CENS-in dhe debatin që ai prodhoi, Drejtoresha e INSTAT, Elsa Dhuli përjashtoi mundësinë që të dhënat e të kenë rrjedhur, apo të jenë ndarë me qeverinë, parlamentin apo grupe të tjera interesi.

Drejtoresha e INSTAT Elsa Dhuli,

10:06-10:18 Të gjithë përdoruesit që kanë qenë të ftuar në konferencë, për të bërë shpërndarjen e njëhershmë të rezultatateve mbi CENSIN.

Shqipëria numëron sot 2.4 mln banorë rezidentë të shpërndarë në 12 qarqe, dhe kjo shpërndarje do të orientojë politika të reja zhvillimore për vitet në vazhdim.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?