English

Tensionet në Veri, mbahet protestë para Ambasadës serbe në Shkup

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një protestë qytetare kundër barrikadave në veri të Kosovës është zhvilluar edhe në Maqedoninë e Veriut.

- Advertisement -

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur në ambientet e jashtme të ambasadës serbe në Shkup në mbështetje të Kosovës.

Protesta u organizua nga Shoqata e të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë Shqiptarë (SHBPPSH), por u mbështet edhe nga partitë opozitare, Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa.

Ky tubim vjen në ditën e 20-të të vendosjes së barrikadave në veri të Kosovës, për të cilat pati një dakordësi për heqjen e tyre këtë të enjte.

Një protestë e ngjashme u mbajt ditën e sotme edhe në Tiranë, ku qytetarët dënuan retorikën luftnxitëse të Beogradit dhe kërkuan heqjen e barrikadave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?