Testimi psiko-social për mësuesit, nis vlerësimi për etikën dhe komunikimin.

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për mësuesit në shkolla, ka nisur testimi psikosocial. Ky testim ka për qëllim shmangien e rasteve të dhunës dhe abuzimeve seksuale në institucionet arsimore.

Në këtë vlersim, do të përfshihen jo vetëm mësuesit e rinj, në këtë profesion, por dhe ata mësues që kanë pasur precedentë të mëparshëm penalë, ose kundrejt tyre ka pasur një ankesë nga nxënësit ose prindërit në shkollë. Këta nuk do të lejohen të ushtojnë më këtë profesion.

Do të jetë një afat kohor prej tre muajsh, që do u lihet mësuesve të rinj, si periudhë prove.  Në tre muaj provë, vlerësohet nga një komision i posaçëm nëse i plotëson të gjitha kriteret sa i takon aspektit social dhe psikologjik.

- Advertisement -

Testimi përmban 100 pikë, me pyetje të hapura dhe e të mbyllura mbi etikën, sjelljen, mjedisin mësimor, komunikimin si dhe gjendjen psiko-emocionale. Është një komision I përberë nga 5 punonjës të shërbimit social dhe punonjës të zyrës arsimore. Në bazë të pikëve, mësuesi i vlerësuar me mbi 60 pikë nga shuma aritmetike e pikëve e të gjithë anëtarëve të komisionit, konsiderohet i aftë, për të ushtruar detyrën e tij. Ai që ngel nuk do të jetë më mësues.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shfaqja “7 minuta”, drama që bëri bashkë 11 aktore të jashtëzakonshme

Njëmbëdhjetë gra në mëshirën e frikës së humbjes së punës, detyrohen të bëjnë një përpjekje heroike arsyetimi për të mos iu nënshtruar ligjit të...

“S’kishe ç’të haje”, rrëfimi i Mulaj: Katastrofa që çoi në lëvizjen studentore

Vladimir Mulaj, avokat dhe ish-student i Dhjetorit të vitit 90’ tregoi në një intervistë për Euronews Albania më shumë rreth katastrofës që çoi në...

Guterres: Brutaliteti i Hamasit nuk justifikon ndëshkimin kolektiv të palestinezëve

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka thënë të premten se brutaliteti i Hamasit nuk mund të arsyetojë kurrë “ndëshkim kolektiv”...

TË FUNDIT

Shfaqja “7 minuta”, drama që bëri bashkë 11 aktore të jashtëzakonshme

Njëmbëdhjetë gra në mëshirën e frikës së humbjes së punës, detyrohen të bëjnë një përpjekje heroike arsyetimi për të mos iu nënshtruar ligjit të...

“S’kishe ç’të haje”, rrëfimi i Mulaj: Katastrofa që çoi në lëvizjen studentore

Vladimir Mulaj, avokat dhe ish-student i Dhjetorit të vitit 90’ tregoi në një intervistë për Euronews Albania më shumë rreth katastrofës që çoi në...

Guterres: Brutaliteti i Hamasit nuk justifikon ndëshkimin kolektiv të palestinezëve

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka thënë të premten se brutaliteti i Hamasit nuk mund të arsyetojë kurrë “ndëshkim kolektiv”...

Arrestohet në Kosovë “baroni” i Fushë-Kuqes, Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...

Scaloni “sinjale” lamtumire: Argjentina meriton një trajner tjetër, nuk jam i duhuri

Deklaratat e shpeshta të trajneri Lionel Scaloni kanë trembur drejtuesit e federatës argjentinase të futbollit, me 45-vjeçarin i cili ka dhënë sinjale lamtumire. Diçka e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×