Presidentja e urdhrit të farmacistit: Në treg mungojnë barnat jetike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ky ilaç nuk është, ka mungesë tregu. Është kjo fjalia me të cilën përballen shpesh pacientët kur drejtohen në farmaci me recetën e plotësuar nga mjeku. Presidentja e urdhrit të farmacistit, Diana Toma, në një intervistë për Euronews Albania, pohon se mungesa e barnave në tregun farmaceutik shqiptar është një problem që vazhdon.

“A na mundësohet gjithmonë kërkesa? Jo! Ky është realiteti? Jo, por është një realitet që e ka shoqëruar tregun farmaceutik shqiptar që në momentin e krijimit të tregut privat, duke qenë se furnizimi i tregut nuk realizohet vetëm me prodhimin vendas, por bazë është tregu i jashtëm, anomali te cilat e kanë shoqëruar këtë treg ndër vite bëjnë që të ketë mungesa. Fatkeqësia është mungesa e barnave jetike, ka pasur herë pas here dhe mungesa të tilla,” – u shpreh Toma.

Qytetarët përballen çdo ditë me mungesa të ilaçeve të ndryshme pasi farmacitë nuk i kanë gjithmonë të gjitha alternativat.

- Advertisement -

“Në periudha të ndryshme mungojnë barna të ndryshme, nëse sot themi mungon bari a, pas disa javësh vjen bari a dhe mungon bari zh, kështu që ne duhet të na shqetësojë fenomeni,” – tha Toma.

Ajo shpjegon se një tjetër faktorë që çoi në mungesë të barnave në treg është largimi i kompanive farmaceutike në momentin e uljes së marzheve të tregtimit të barit në mënyrë të pastudiuar.

“Ngërçi erdhi në momentin që shteti vendosi të aplikojë skemën e rimbursimit të barnave, gjë që drejtpërdrejt ka çuar në ulje të pa studiuar të marzhit të tregtimit të barnave dhe kjo ulje e pa studiuar e marzheve të tregtimit të barnave çoi në boshllëk në tregun farmaceutik, në largim të kompanive që nuk mund ta lëvronin në Shqipëri poshtë një marzhi të caktuar. Kështu që edhe ky është një faktor në mospasjen e në mënyrë të përhershme të barnave në tregun farmaceutik,” – shpjegoi Toma.

Edhe pse mungesa e barnave është një histori e vjetër në tregun farmaceutik shqiptar, Toma thotë se sërish ka mundësi që situata të përmirësohet, mjafton që të ketë frymë bashkëpunimi mes institucioneve politik bërëse dhe politik zbatuese.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×