English

Zona turistike pa farmaci, Toma: Duhen marrë masa, barnat tregtohet jashtë farmacive

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mungesa e farmacive në disa zona turistike rrit rrezikun për ofrimin e shërbimit nga persona jo kopetente. Në një intervistë për Euronews Albania presidentja e urdhrit të farmacistëve ngre alarmin që rolin e farmacistit po e luajnë individë të palicensuar.

- Advertisement -

“Në zonat të cilat nuk ndodhen gjithmonë larg qendrës së vendit, nuk di termin të them farmaci nuk janë farmaci, të them njësi tregtare, është afër mendsh që bari të gjendet në njësi tregtare të them njësi të kujdesit shëndetësor është e paligjshme, një gjë është e sakte që them jashtë kushteve që ligji parashikon”,- tha Diana Toma presidente e urdhërit të farmacistëve.

Duke treguar se denoncimet për tregtimin e barit jashtë farmacive, Toma, kërkon që shteti të ndërhyjë.

“ Pranë nesh çdo vit ka pas denoncime që lidhen qoftë me mënyrën si shpërndahet bari qoftë nga personeli që e merr përsipër këtë shpëndraje. Është një situatë realisht shqetësuese, dëmi kur jepet dhe nga një rast i vetëm”,- tha Diana Toma presidente e urdhrit të farmacistëve.

Ajo çfarë urdhri i farmacistit sugjeron është çelja e farmacive sezonale në këto zona, në mënyrë që turistët të kenë një shërbim cilësor dhe të sigurt.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?