English

Tre dekada pas tragjedisë që ndryshoi Formula 1

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

30 vjet më parë, Formula 1 përjetoi tragjedinë që ndryshoi katërcipërisht sportin e shpejtësisë së pastër. 30 Prill 1994, Roland Ratzenberger në bordin e Simtek dhe një ditë më vonë, Ayrton Senna në bordin e Ëilliams u ndanë nga jeta pas aksidenteve në kthesën Villeneuve piloti austriak dhe në Tamburello braziliani në garën e Imola’s në Çmimin e Madh të San Marino’s

- Advertisement -

310 km/h shpejtësia e austriakut që nuk e zhvilloi dot garën e 3’të në karrierë dhe 307 km/h shpejtësia e brazilianit që mbylli përpara kohe një karrierë të jashtëzakonshme në cirkuit. Dy ndarje nga jeta që vunë njëra-tjetrën në hije ndërsa për atë që dha në Formula 1, të gjithë edhe sot flasin për Ayrton Senna’n.

Një dekadë në pistë, 4 makina, 4 motorrë dhe 3 tituj botërorë në vitet 1988, 1990 dhe 1991 pas 162 garave në bord. 65 pole position, 19 xhiro të shpejta, 41 fitore, 80 herë në podium për 610 pikë në total. Debutoi në vitin 1984 në Brazil, e mbylli krejt papritur 10 vite më vonë në San Marino. Fitoren e 1’rë e arriti në vitin 1985 në Portugali, ndërsa të fundit, 8’të vite më pas në Australi.

Vetëm 2 gara për debutuesin austriak Ratzenberger, 3 dekada më parë. Ata vërtetë u larguan, por kurrë nuk u harruan.

Karriera e Ayrton Senna në foto:

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?