Tregtia e jashtme rritet në vlerë, 300 milionë euro eksporte në muajin gusht

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

300 milionë euro ishte vlera e mallrave që Shqipëria eksportoi në gusht. Rritja është 40%, krahasuar me vitin e kaluar.

Materialet e ndërtimit dhe metalet kanë dhënë kontributin më të madh me rritje 13%, ndjekur nga lëndët djegese dhe energjia elektrike me 12%.

Me peshë në ecurinë e mirë të eksporteve kanë qenë në gusht edhe tekstilet e këpucët.

- Advertisement -

Shkëmbimet tregtare janë zgjeruar me Italinë, shtetin kryesor që furnizon vendin tonë me mallra. Në muajin e tetë, eksportet janë zgjeruar edhe me Spanjën e Gjermaninë, ndërsa ka pasur rënie nga Kina, Kosova e Maqedonia e Veriut.

Nga ana tjetër edhe importet kanë shënuar rritje. Ato kanë arritur në nivele të larta në 680 mln euro, rreth 160 mln euro më shumë se vjet.

Rritja e çmimeve në tregje ka dyfishuar vlerën e importeve edhe në 8-mujor, cka ka ndikuar edhe në thellimin e deficitit në 2.4 mld euro.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Çmimet e “Internetit Roaming” janë ulur deri në 99%

Nga data 1 Tetor e këtij viti, çmimet e “Internetit Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri në 99%. Këtë lajm e...

Papa sugjeron se Kisha Katolike mund t’i bekojë lidhjet mes së njëjtës gjini

Papa Françesku ka sugjeruar se ai mund të jetë i hapur që ta bekojë lidhjen e personave të gjinisë së njëjtë në Kishën Katolike. Duke...

BE shqyrton rrezikun nga përdorimi i katër teknologjive si armë lufte

Komisioni Evropian do të shqyrtojë rrezikun që paraqet përdorimi i katër teknologjive kritike si armë lufte, mes tyre gjysmëpërçuesit dhe inteligjenca artificiale. Blloku do...

TË FUNDIT

Rama: Çmimet e “Internetit Roaming” janë ulur deri në 99%

Nga data 1 Tetor e këtij viti, çmimet e “Internetit Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri në 99%. Këtë lajm e...

Papa sugjeron se Kisha Katolike mund t’i bekojë lidhjet mes së njëjtës gjini

Papa Françesku ka sugjeruar se ai mund të jetë i hapur që ta bekojë lidhjen e personave të gjinisë së njëjtë në Kishën Katolike. Duke...

BE shqyrton rrezikun nga përdorimi i katër teknologjive si armë lufte

Komisioni Evropian do të shqyrtojë rrezikun që paraqet përdorimi i katër teknologjive kritike si armë lufte, mes tyre gjysmëpërçuesit dhe inteligjenca artificiale. Blloku do...

Synohet shkarkimi i udhëheqësit të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA

Udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy është duke luftuar për jetën e tij politike pasi një rebel i krahut...

Drama e emigrimit! Aty inxhinieri bën punë të rëndomta”-avokati shqiptar në Itali

Avokati Gentian Alimadhi ishte këtë të martë i ftuar në “Good Morning Albania" për të folur rreth vështirësive të emigrantëve që zgjedhin për të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×