English

Tronditëse, Erdogan burgos rivalin e tij!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Sokol Brahaj, në një lidhje me Euronews Albania nga Turqia, tha se situata në këtë vend duket shumë e tensionuar pas vendimit të gjykatës që dënoi me mbi 2 vjet burg kryebashkiakun e Stambollit, rival i presidentit Erdogan.

- Advertisement -

Brahaj tregoi se vendimi i një dite më parë ishte i Gjykatës së Shkallës së Parë, që mund të apelohet në Gjykatën e Apelit dhe më tej në Gjykatën e Lartë.

“Sipas ligjeve të Turqisë, nëse merr mbi 2 vite burg automatikisht të ndalohet e drejta për ushtrim të funksioneve publike. Nëse ky vendim merr formën e prerë, atij i ndalohet të jetë pjesë e politikës për shumë vite”, shpjegoi gazetari.

Një gjykatë turke dënoi dje kryetarin e bashkisë së Stambollit, Ekrem Imamoglu, me më shumë se dy vjet burg dhe e ndaloi të mbante poste politike për fyerje të anëtarëve të komisionit shtetëror zgjedhor.

Imamoglu shihej si një kundërshtar i fortë i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?