Trupat ruse nuk po tërhiqen, po ripozicionohen, thotë Stoltenberg 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Trupat ruse nuk po tërhiqen, por po ripozicionohen përpos deklaratave të dhëna së fundmi mbi reduktimin e operacioneve ushtarake përreth Kievit dhe në veri të Ukrainës.

Kështu deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg përpara mediave ditën e enjte.

Gjatë bisedimeve dypalëshe të mbajtura në Turqi, Rusia premtoi tërheqjen e trupave pranë Kievit dhe Çernihivit në mënyrë që të ‘rriste besimin e ndërsjellë dhe të krijonte kushte për vazhdimësinë e negociatave’.

- Advertisement -

Megjithatë, deklarata u pa me mëdyshje nga presidenti Volodimir Zelenski dhe shtetet e Perëndimit.

Stoltenberg tha se Rusia ‘ka gënjyer vazhdimisht për qëllimet e veta’ dhe duhet të gjykohet vetëm për ato që ka bërë, e jo për zotimet e krerëve të saj.

“Sipas shërbimeve tona të inteligjencës, njësitë ruse nuk po tërhiqen, por po ripozicionohen. Rusia po përpiqet të rigrupojë, përforcojë dhe të sjellë furnizime të reja ushtarake për ofensivën në rajonin e Donbasit”, shtoi ai.

Po ashtu, ai paralajmëroi se ‘priten sulme të tjera që do shkaktojnë akoma më shumë vuajtje’.

Sipas Pentagonit, disa njësi ushtarake janë vendosur në veri, ku disa prej tyre kanë kaluar kufirin për në Bjellorusi, ku mund të jenë duke u furnizuar me armë për t’u rikthyer sërish në Ukrainë.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

TË FUNDIT

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

Britania do t’i sigurojë NATO-s trupa për mbështetjen e Kosovës

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në mënyrë që të mund të ofrojë mbështetje në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×