Tymi i cigareve elektronike shkatërron lëkurën tuaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 4.3 milionë njerëz përdorin cigare elektronike dhe sipas shumë studimeve ky zakon mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme të mushkërive, t’ju bëjë më të lodhur dhe në disa raste, të rrisë rrezikun e kancerit.

Ekspertë të lëkurës kanë paralajmëruar se këto cigare mund të dëmtojnë gjithashtu lëkurën tuaj.

Shkakton plakje të parakohshme

- Advertisement -

Nikotina e gjetur në cigaret elektronike mund të plakë lëkurën tuaj, thonë ekspertët.

“Nikotina në lëngun e avullit mund të shpërbëjë kolagjenin, i cili shkakton linja, rrudha dhe lëkurë të varur”, tha Dr Salome Dharamshi, dermatologe

Lëkura e varur gjithashtu ngushton enët e gjakut. Kjo i privon qelizat kryesore të lëkurës nga oksigjeni dhe ushqimi dhe lëkura fillon të ulet dhe rrudhet para kohe.

E lë lëkurën të thatë

Me plakjen e parakohshme vjen lëkura e thatë dhe kjo për faj të propilenglikolit, një kimikat i spikatur në cigaret elektronike.

Thithja e këtij kimikati mund të thajë lëkurën tuaj pasi thith ujin nga trupi dhe lëkura juaj, duke e privuar atë nga hidratimi thelbësor.

“Ata me një problem ekzistues të lëkurës së thatë mund të zbulojnë se avullimi e përkeqëson më tej këtë dhe shkakton kruajtje dhe njolla,” shtoi ajo. Cigaret elektronike gjithashtu përmbajnë shumë kimikate që mund të çojnë në inflamacion të lëkurës”, tha mjekja.

Mund të shkaktojë ose përkeqësojë aknet

Avullimi i rregullt mund të shkaktojë ose edhe të përkeqësojë kushtet e lëkurës që keni tashmë.

“Inhalimi i toksinave gjatë avullimit do të ndikojë në efektin mbrojtës të barrierës së jashtme të lëkurës dhe do ta përkeqësojë problemin e inflamacionit kronik,” shpjegojnë ekspertët

“Gjendjet si puçrrat , rosacea dhe psoriasis, të cilat janë të lidhura ngushtë me anomalitë e barrierave dhe inflamacionin do të priren të përkeqësohen,” shtoi Dharamshi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është vendosur të kryet të martën në orën 13:30. Vijon...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

TË FUNDIT

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është vendosur të kryet të martën në orën 13:30. Vijon...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×