U bllokua nga një stuhi bore, 81-vjeçari mbijetoi një javë duke ngrënë biskota

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Instikti i mbijetesës dhe seriali televiziv “Survivor”, i shpëtuan jetën një 81-vjeçari në Kaliforni. Jerry Jouret ishte nisur për në shtëpinë e familjes së tij në Nevada, një udhëtim që do të zgjaste 4 orë, por që i mori thuajse një javë, pasi makina e tij u bllokua nga një stuhi bore.

Me gjithë situatën e vështirë që u gjend, 81-vjeçarin nuk e zuri paniku por vuri në praktik atë që kishte mësuar nga seriali  “Survivor”.

Sipas BBC, Jerry ishte ngrohur me një jorgan të hollë dhe një peshqirë që kishte gjetur në makinë. Ai arriti të ruante baterinë e makinës për tre ditë e gjysmë duke u kujdesur që ta fikte makinën në mënyrë periodike.

- Advertisement -

81-vjeçari kishte arritur të mijetonte në mes të borës duke konsumuar biskotat dhe brioshët që kishte me vete ndërsa për të shuar etjen ai zgjatej jashtë makinës dhe hante borë.

Familjarët e tij i kishin humbur shpresat se do të mund ta gjenin. Por telefoni i tij u gjurmua dhe u desh ndihma e helikopterit për ta shpëtuar të moshuarin, i cili u dërgua menjëherë në spital ku pas analizave panë që shenjat e tij jetësore ishin tërësisht normale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

TË FUNDIT

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×