Ukraina dyshon në zotimin e Rusisë për tërheqjen e trupave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina dyshon te zotimi i Rusisë për të tërhequr trupat ushtarake nga dy qytete ukrainase.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha të mërkurën se njësitë ruse po fillonin të largoheshin nga Kievi dhe Chernihivi.

Mirëpo ata dyshojnë se Rusia me anë të këtij veprimi po e mashtron ushtrinë ukrainase që të mendojë se trupat ruse po tërhiqen, kur në fakt mund të shtohen e sulmet të vijojnë.

- Advertisement -

Pas bisedimeve për paqe të martën, Rusia tha se operacionet ushtarake do të përqendrohen në rajonin lindor të Donbasit.

Ushtria e Ukrainës beson se Rusia po tenton të krijojnë një “keqkuptim” rreth dislokimit të trupave të saj.

Kjo deklaratë e ushtrisë është në një linjë me deklaratat  e zëdhënësit të Pentagonit, John Kirby, i cili tha se Kievi mbetet i kërcënuar, pavarësisht lëvizjeve të trupave ruse larg qytetit.

Gjatë bisedimeve për paqe me Rusisë dhe Ukrainës në Turqi të martën, Rusia vendosi që të zvogëlojë operacionet ushtarake në Kiev dhe Chernihiv, thanë negociatorët rusë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×