English

Ukraina ndjek penalisht dhjetëra rusë për krime lufte

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prokurorja e Ukrainës, Iryna Venediktova tha se vendi ka identifikuar më shumë se 600 ushtarë rusë për krime lufte dhe ka filluar ndjekjen penale për 80 të dyshuar.

- Advertisement -

Venediktova ndodhet në Hagë, ku ka takuar homologun e saj nga Gjykata Penale Ndërkombëtare dhe zyrtarë të tjerë për të diskutuar akuzat për krime lufte, raporton BBC.

Në një konferencë për shtyp ajo tha se “Lista e të dyshuarve përfshin ushtarakë të lartë, politikanë dhe agjentë të propagandës së Rusisë”.

Ajo shtoi se Estonia, Letonia dhe Sllovakia kishin vendosur t’i bashkohen një ekipi hetimor ndërkombëtar në Ukrainë.

 

 LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×