English

Ulet vaksinimi ndaj fruthit, Brati: Prindërit refuzojnë të injektojnë fëmijët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

1 në 10 fëmijë në vendin tonë rrezikojnë të preken nga lija e dhenve.

- Advertisement -

Kujdesi duhet të jetë maksimal, pasi rrezikohet transmetimi i infeksionit edhe tek fëmijët e tjerë që qëndrojnë në të njëjtin ambient.

‘Lija e dhenve është një patologji e cila prek grupmoshat e çerdheve dhe të kopshteve. Fillon me temperature, fillon me shfaqjen e elementëve tek fëmijët që nga pjesa e kokës dhe pastaj thuajse në të gjithë trupin.

Kujdes duhet bërë, mos dërgimi i fëmijëve në çerdhe dhe në kopshte gjë që në fakt pastaj duhet të bëhet shmangia e kontaminimit të fëmijëve të tjerë dhe kontakti me mjekun”, u shpreh Sonila Brati, mjeke pediatre.

Prindërit vijojnë të jenë skeptik ndaj vaksinimit të fëmijëve për fruthin. Mjekja pediatre Sonila Brati këshillon kryerjen e kësaj vaksine pasi në të kundërt pasojat mund të jenë të rënda deri në fatalitet.

‘Refuzimi qëndron në autizmin e lidhin në fakt vaksinën e moshës 1 vjeç me një gjë që nuk është vërtetuar shkencërisht dhe që nuk është faktuar dhe që ka të bëjë me autizmin. Pra ata mendojnë që nëse vaksinojnë fëmijën e tyre mund të ketë gjasa për t’u prekur nga autizmi”, tha mjekja.

Gjatë vitit 2019 në vendin tonë 4 fëmijë humbën jetën nga fruthi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?