‘UNESCO’ në Gjirokastër, promovon isopolifoninë dhe xhubletën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO-s, Audrey Azoulay vizitoi Gjirokastrën, si një ndër qytetet që janë pjesë e Trashëgimisë Kulturore Botërore.

Ajo vlerësoi faktorët lokalë dhe qendrorë për promovimin e vlerave të qytetit të gurtë si dhe nxori në pah historinë  bashkëpunimit me Shqipërinë.

“Është vizita ime e parë zyrtare në vendin tuaj të bukur. UNESCO ka një histori të mirë të bashkëpunimit me Shqipërinë, gjatë mandatit tonë sa i përket kulturës, trashëgimisë kulturore, diversitetit kulturor, por edhe mirëmenaxhimi i ujit apo dhe edukimi”, tha Audrey Azoulay, drejtoreshë e përgjithshme e UNESCO-s

- Advertisement -

Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO-s njoftoi se do të vazhdojë mbështetja konkrete me projekte edhe për vlerat e tjera të Trashëgimisë Kulturore Botërore që ka Shqipëria si kënga iso-polifonike e së fundi dhe veshja tradicionale e xhubletës.

“Unë kisha mundësinë të dëgjoja këngët isopolifonike, të cilat gjithashtu janë të vendosura në Listën e Trashëgimisë jo materiale të UNESCO-s. Ne kemi vendosur edhe xhubletën në listë, e cila është veshja tradicionale e grave. Pra, siç e shikoni kultura është e gjithanshme, sitet, ruajtja e trashëgimisë kulturore dhe natyrore, traditat, po ashtu edhe industria e kulturës”, u shpreh Azoulay.

Prej vitit 2005 qyteti i Gjirokastrës është pjesë e Listës së Trashëgimisë Kulturore Botërore nën mbrojtjen e UNESCO-s, duke ndikuar ndjeshëm në rijetëzimin e vlerave historike, ndërtimore dhe zhvillimin e turizmit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

TË FUNDIT

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

Vuçiç kërkon ndihmën e Erdogan, i bën thirrje të ruaj stabilitetin në Ballkan

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Taip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë për të stabilizuar...

Zyrtare/ Macron dhe presidentja Osmani takohen këtë të enjte në Moldavi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar se të enjten, më 1 qershor, së bashku me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, do të bisedojë me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×