Xhubleta shqiptare në UNESCO, Margariti: Puna ka nisur që në 2019, arsyeja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Xhubleta është tashmë pjesë e trashëgimisë kulturore jo-materiale botërore nën mbrojtjen e UNESCO- s.

Veshja tradicionale e grave të Malësisë, më shumë se 4 mijë vite e lashtë tashmë është pjesë e pasurisë së gjithë njerëzimit.

Ministrja e Kulturës Elva Margariti, në një intervistë për Euronews Albania, tha se puna për ta future xhubletën në UNESCO kishte nisur që në vitin 2019.

- Advertisement -

Margariti theksoi se ishte rreziku i lartë i humbjes së xhubletës që i shtyu ta çonin dosjen në UNESCO.

“Ishte një lajm shumë i mirë. Sot xhubleta i përket gjithë njerëzimit. E kishim filluar këtë punë që në 2019, në 2020 arritëm të kishim dosjen në duar. Ka qenë një punë e gjatë, e shumë grupeve e shumë bashkëpunëtorëve. Dua të vlerësoj kontributin e Fondit Shqiptar për Zhvillim që na kanë mbështetur në këtë nismë tonën, që ka qenë unike në llojin e saj.

Ishte rreziku i lartë i humbjes, ajo që na shtyu me forcë për ta çuar përpara sit ë parën dosje. Jemi në përgatitje të disa dosjeve.”- tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

TË FUNDIT

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×