Ushtarët ukrainas përshkruajnë vijën e frontit: Është e tmerrshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtarët ukrainas që janë kthyer nga vija e frontit në rajonin e Donbasit, ku Rusia i ka dhënë jetë një ofensive të ashpër, e kanë cilësuar situatën atje si “ferri në Tokë”.

Agjencia “Associated Press” intervistoi disa luftëtarë, që përshkruan krahas kushteve në frontin lindor edhe gjendjen emocionale që po shkakton lufta.

 “Morali i djemve tanë është i lartë. Ata po e mundin dhe do ta mundin armikun derisa ta asgjësojnë komplet dhe të kthehemi në kufijtë e 2014-s, përfshirë Krimenë. Ishte shumë e vështirë për ne. Na është dashur të luftojmë në kushte çnjerëzore dhe kjo është e vështirë t’i shpjegohet dikujt që nuk e ka idenë. Atje po luftohet për jetë a vdekje. Detyra është të shkatërrojmë armikun, cilatdo qofshin pasojat,” – u shpreh Artem Ruban, ushtar i batalionit Svoboda.

- Advertisement -

Ndërkohë në Sloviansk, një magazinë peshku është kthyer në vatër për shpërndarjen e ushqimeve për njësitë ushtarake lokale, duke u dhënë atyre një pritje njerëzore, pavarësisht tmerreve të frontit.

Ndërsa trupat ruse, pasi morën nën kontroll Sievierodonjeckun, tani po përpiqen të rrethojnë qytetin e Liziçanskut.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka te lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

TË FUNDIT

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka te lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

Këshilli i Ministrave miraton projektligjin për dhënien e amnistisë, kush përfiton

Ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është votuar projektligji për dhënien e amnistisë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Drejtësisë, Ulsi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×