Varhelyi: Shqipëria ka shfaqur vendosmëri për të luftuar krimin dhe korrupsionin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi deklaroi se Shqipëria ka shfaqur vendosmëri për të luftuar krimin dhe korrupsionin.

Deklaratën, Varhelyi e dha këtë të mërkurë teksa prezantonte progres-raportet e Këshillit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor për vitin 2022.

“Shqipëria ka vijuar të bëjë progres dhe ka dhënë rezultate. Reforma në drejtësi dhe vettingu që po vijon, janë shembuj të një pune të mirë. Shqipëria ka luftuar krimin dhe korrupsionin. Shqipëria ka mbajtur 100% linjën evropiane për pushtimin rus të Ukrainës”, theksoi Varhelyi gjatë fjalës së tij.

- Advertisement -

Komisioneri vuri në dukje të drejtën e pronës, lirinë e medias dhe shtetin e së drejtës, si çështje shumë të rëndësishme për Shqipërinë.

Sipas tij, angazhimi politik, konsensusi i të gjithë aktorëve politikë dhe një administratë e pavarur e profesionale janë të domosdoshme për të vijuar më tej rrugën evropiane të Shqipërisë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Krujë/Kontrolle intensive në çdo skaj të rrethit, për të parandaluar dhe goditur kultivimin e kanabisit. Finalizohet faza e 12-të e megaoperacionit policor antikanabis të koduar...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

TË FUNDIT

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Krujë/Kontrolle intensive në çdo skaj të rrethit, për të parandaluar dhe goditur kultivimin e kanabisit. Finalizohet faza e 12-të e megaoperacionit policor antikanabis të koduar...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×