Putini shpall ‘xhihad’ kundër Perëndimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin shpalli xhihadin kundër Perëndimit në një fjalim të fundit të mbajtur në klubin e diskutimit Valdai në Moskë.

Në demagogjinë e versionit të tij të shtrembëruar modern të Kartës së Atlantikut – konsideruar dhe si një “Kartë e Detit të Zi” – Putini bëri thirrjen e tij globale për xhihad. Kush është subjekti i Kryqëzatës së tij? E thënë thjesht, shkatërrimi i “të ashtuquajturit Perëndim”, vlerat e tij kulturore dhe fetare dhe ajo që Putin e percepton si hegjemonia unipolare globale e Uashingtonit.

Kjo është shumë larg nga ku ishim në shkurt, kur Putin po justifikonte “operacionin e tij special ushtarak” në Ukrainë. Atëherë, obsesioni kryesor i Putinit ishte Rusia e Kievit – dhe vendi i Donbasit në të së bashku me Krimenë. Kremlini, gjithashtu, synonte ta kthente Detin e Zi në një liqen rus. Të goditurit në Ukrainë ndryshoi ekuacionin dhe justifikimet.

- Advertisement -

Xhihadi, në fakt, është përpjekja e dëshpëruar e Putinit për të ndryshuar tabelën e lojës. Ai duhet të gjejë një fushë të re beteje përveç Ukrainës në kërkim të një fitoreje, që të mos e gjejë veten duke rënë nga dritarja. Përmbysja e rendit global botëror, në fuqi që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, do të ishte një mënyrë e guximshme për ta bërë këtë.

Putini nisi xhihadin e tij për një rend të ri shumëpolar gjatë fjalimit të tij duke akuzuar Perëndimin – domethënë Uashingtonin, Londrën, NATO-n dhe Bashkimin Evropian – se po luanin një “lojë të rrezikshme, të përgjakshme dhe, do të thoja, të pistë”. Duke anashkaluar faktin se ishte Rusia që pushtoi Ukrainën dhe ishte Kievi që luftoi me trimëri një superfuqi ushtarake për të jetuar dhe luftuar një ditë tjetër. Argumenti kryesor i Putinit është se “Perëndimi më detyrojë ta bëj atë” dhe kjo është arsyeja pse ai duhet të vazhdojë ta bëjë këtë për të shpëtuar botën.

Megjithatë, në vazhdën e humbjeve ruse, fillimisht në Kiev, më vonë në Donbas dhe më gjerë, justifikimet e Putinit kanë ndryshuar vazhdimisht. Fillimisht, Putin pretendoi se qëllimi i tij ishte vetëm të shpëtonte njerëzit rusisht-folës të Donbas. Më pas, ishte për të anuluar një grusht shteti të orkestruar nga SHBA-të që detyroi ish-presidentin ukrainas Viktor Janukovic të rrëzohej nga pushteti në vitin 2014.

Më pas, duke mos pasur dot një fitore në Ditën e Fitores [festë kombëtare ruse], Putini nisi të pretendonte se lufta kishte të bënte me luftimin e nazistëve në Ukrainë. Ky justifikim shpërtheu kur forcat e Putinit u zbuluan se nuk ishin të vetëshpallurit “gjuetarë nazistësh“, por nazistë të rimishëruar që kryenin krime lufte dhe krime kundër njerëzimit sipas dëshirës në Bucha, Kharkiv dhe madje edhe në Azov. Më pas arsyetimi ishte se Ukraina humbi të drejtën e sovranitetit sepse, mesa duket, Kievi luftoi për të mbrojtur sovranitetin e saj.

Tani është Satanizmi.

Kalimi në këtë justifikim të fundit lidhet ngushtë me nevojën e Putinit për të ruajtur mbështetjen e palëkundur të Kishës Ortodokse Ruse. Jo vetëm që lideri i saj, Patriarku Kirill I, ofron “mburojë shpirtërore” për luftën e tij në Ukrainë, por vetë Kisha është padyshim “bërthama” e mbështetjes së brendshme të Putinit.

Satanizmi është gjithashtu mjeti i Putinit për të shpallur njëkohësisht xhihadin në të gjithë të ashtuquajturin krishterim dhe midis ekstremistëve islamikë.

Gjatë fjalimit të tij, Putin vazhdoi të avanconte temën e një Perëndimi dekadent, imoral dhe e cilësoi atë si një kulturë kolektive që minon vlerat e botës myslimane. Në të vërtetë, pohoi ai, është ai që synon të shkatërrojë botën muslimane – dhe vlerat e saj – siç dëshmohet nga veprimet ushtarake të SHBA-së në Siri, Afganistan dhe Irak.

Çiftimi i Putinit i të ashtuquajturit krishterim rus dhe islamit ekstremist në këtë xhihad të ri kundër Perëndimit nuk është pa precedent. Ajo i ka rrënjët në ndërveprimet e tij më të hershme me Sirinë dhe presidentin e saj, Bashar al-Assad. Kisha Ortodokse Ruse, “një unifikuese kyçe” në Rusi dhe “qëndrore në kontrollin e tij mbi pushtetin” e ka përqafuar plotësisht Putinin si “shpëtimtarin e botës së krishterë”. Dy vende të shenjta të rëndësishme për Kishën dhe historinë ruse ndodhen në Siri: Maaloula, një nga pak qytetet e mbetura që ende flet aramaisht – gjuhën e Jezusit – dhe Palmira.

Palmira vlen për t’u përmendur sepse Katerina e Madhe idolizoi Zenobinë, “mbretëreshën e Palmirës së shekullit të 3-të” dhe Katerina modeloi oborrin e saj të shekullit të 18-të në Shën Pjetërburg sipas qytetit sirian. Veçanërisht, Shën Pjetërburgu quhet ende si “Palmira e Veriut”. Historia cariste ka rëndësi për Putinin. Ai e përdor atë për të justifikuar luftërat dhe grabitjet e tokës.

Assad ndihmoi në vulosjen e martesës së rregulluar midis Kishës Ortodokse Ruse dhe Islamit fondamentalist, duke deklaruar në vitin 2015 se Putini ishte “mbrojtësi i vetëm i qytetërimit të krishterë ku mund të mbështetej”. Farat e xhihadit të ardhshëm të Putinit u mbollën – dhe u kultivuan me gjakun e ushtarëve rusë që vdisnin në Siri. Shpërblimi i Asadit? Ndërhyrja ruse në emër të tij – dhe shpëtimi – në luftën civile në Siri.

Xhihadi dhe lufta e Putinit kundër Satanizmit synojnë gjithashtu drejtpërdrejt regjimin fetar konservator të Iranit, si dhe Afganistanin, ku Moska po “rekruton në mënyrë aktive komandot afganë” për të luftuar në Ukrainë. Por xhihadi i Putinit kundër Perëndimit është shumë më i gjerë se vetëm Lindja e Mesme.

Diktatori rus po synon gjithashtu vendet aziatike dhe afrikane për t’i larguar ato nga mbështetja e sanksioneve perëndimore. Gjatë fjalës së tij ai luajti të gjitha llojet e letrave: kolonializmin, imperializmin, racizmin, diskriminimin fetar; sulmet bërthamore të SHBA-së në Hiroshima dhe Nagasaki në Luftën e Dytë Botërore. Ai injoroi, natyrisht, mëkatet historike të Rusisë dhe mëkatet mortore që ushtarët e Putinit kryejnë çdo ditë në Ukrainë.

Në mënyrë të habitshme, në një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë kombëtare të SHBA-së, Putini po synon fraksionet në Perëndim për t’u bashkuar në xhihadin global kundër Uashingtonit. Ai argumenton se Perëndimi ka humbur rrugën e tij dhe Rusia është tani e vetmja që posedon standardin e vërtetë të liberalizmit klasik që po humbet nga “kultura e anulimit perëndimor”.

Deluzive? Po. Por ajo zbulon shumë. Putini nuk ja ka idenë se si të fitojë. Së pari, ai ktheu energjinë dhe dimrin në armë. Më pas ai vazhdoi me akuzat për armë të shkatërrimit në masë dhe duke luajtur bllofe bërthamore, përfshi përdorimin e rrezikshëm të termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia si një “Forcë Bërthamore Z”. Tani, me këtë fjalim në Valdai, Putin po përpiqet të përdorë si armë të gjithë rendin global siç e njohim ne, duke bërë thirrje për xhihad.

“Nëna Rusi” e Putinit – tashmë një lloj xhihadi në vetvete – nuk do të funksionojë. Presidenti kinez Xi Jinping nuk është i interesuar të jetë një violinë e dytë si modeli i Musolinit. As NATO nuk është e frikësuar. Ukraina është në ofensivë – dhe rrallëherë vendet pranojnë një kauzë të humbur. Edhe një sulm nga Bjellorusia në Kiev për të filluar xhihadin nuk do ta ndryshonte rezultatin përfundimtar. Putini ka të ngjarë të ketë marrë fund si në Ukrainë edhe në Moskë – dhe bashkë me të edhe Putinizmi. Rusia thjesht nuk është e gatshme ta pranojë ende ose ta kuptojë atë. Thirrja e Putinit për xhihad së shpejti do të kthehet në vajtimin e fundit të Putinit.

Mark Toth është një ekonomist, historian dhe sipërmarrës në pension, i cili ka punuar mr banka, kompani sigurimesh, shtëpi botuese dhe tregti globale. Ai është një ish-anëtar i bordit të Qendrës Botërore të Tregtisë, St.

Jonathan Sweet, një kolonel ushtarak gjithashtu në pension, shërbeu 30 vjet si oficer i inteligjencës ushtarake. Sfondi i tij përfshin misione në detyrë me Divizionin 101 Ajror dhe Komandën e Inteligjencës dhe Sigurisë. Ai drejtoi Divizionin e Angazhimit të Inteligjencës së Komandës Evropiane të SHBA-së nga 2012-14, duke punuar me partnerët e NATO-s në Detin e Zi dhe Detin Baltik. / The Hill

Opinionet dhe pikëpamjet e autorëve në këtë tekst janë vetëm të tyret.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Prençi tregon detaje për protestën, thirrja për Policinë e Shtetit

Ish-drejtuesi i lartë i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se për protestën e 6 dhjetorit do...

Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet në Holandë 35-vjeçari nga Elbasani

Eljo (Ervis) Bitri alias Bledar Debrova, 35-vjeç  i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar është arrestuar ditën e sotme në Holandë. Policia e shtetit bën...

Muzikë ‘ushtarake’ për festa, orkestra simfonike nga SHBA dhe Britania në Korçë

Festat e nëntorit kanë bërë bashkë në Korçë për herë të parë tri banda muzikore ushtarake nga Shqipëria, Britania e Madhe dhe SHBA-ja. Në pedonalen...

TË FUNDIT

Prençi tregon detaje për protestën, thirrja për Policinë e Shtetit

Ish-drejtuesi i lartë i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se për protestën e 6 dhjetorit do...

Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet në Holandë 35-vjeçari nga Elbasani

Eljo (Ervis) Bitri alias Bledar Debrova, 35-vjeç  i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar është arrestuar ditën e sotme në Holandë. Policia e shtetit bën...

Muzikë ‘ushtarake’ për festa, orkestra simfonike nga SHBA dhe Britania në Korçë

Festat e nëntorit kanë bërë bashkë në Korçë për herë të parë tri banda muzikore ushtarake nga Shqipëria, Britania e Madhe dhe SHBA-ja. Në pedonalen...

Zbulohet ilaçi kundër alzhajmerit, vonon me 5 muaj degradimin e trurit tek njeriu

Një ilaç eksperimental kundër Alzhajmerit ngadalësoi për herë të parë progresin e kësaj sëmundjeje që prek trurin. Studiuesit nuk mund të parashikojnë ende efektet...

Protestë-homazh për degët e ‘vdekura’, universiteteve i ikin 8 studentë çdo ditë

Disa studentë pranë Ministrisë së Arsimit kanë zhvilluar një protestë simbolike duke kryer homazhe në mënyrë ironizuese për mbylljen e degëve të studimit në...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×