English

Von der Leyen nga Prishtina: Kosova të bëjë Asocacionin, Serbia njohjen “de-facto”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ishte këtë të hënë në një vizitë zyrtare në Prishtinë, ku u ndal tek dialogu Kosovë-Serbi për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

- Advertisement -

Von der Leyen ftoi Kosovën që të nisë zyrtarisht procedurën për zbatimin e Asocacionit.

Nga ana tjetër presidentja e Komisionit Evropian i bëri thirrje Serbisë që të ndërmarrë hapat konkrete për njohjen e Kosovës.

“Ftojmë Kosovën të nisë procedurën për zbatimin e Asociacionit, kurse Serbia duhet të pranojë njohjen de-facto. Kjo është mënyra e vetme për të shkuar përpara”, tha presidentja e KE-së.

Ajo shtoi se e njëjta thirrje për njohje do të bëhet dhe në Beograd, gjatë vizitës në Serbi që pritet të mbajë në vijim në kuadër të turit ballkanik.

“Edhe në Serbi atje do ti diskutoj edhe hapat që duhet të ndërmerr Serbia për njohjen de-facto”, tha Von der Leyen.

Presidentja e KE-së dënoi gjithashtu sulmin e ndërmarrë nga paramilitarët serbë në Banjskë.

“Ne fuqishëm dënojmë sulmet e dhunshme të 24 shtatorit, dhe shpreh ngushëllimet për familjet, miqtë dhe kolegët e policit të vrarë. Një sulm i tillë është tërësisht i papranueshëm, dhe kryerësit duhet të sillen para drejtësisë”, tha Von der Leyen.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?