English

“Vonesat, për shkak të terrenit”- Meloni: Kur nisin punën kampet e emigrantëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni, deklaroi nga kampi i pritjes së refugjatëve në Shëngjin se qendrat e pritjes së emigrantëve do të jenë gati duke filluar nga data 1 gusht.

- Advertisement -

Në konferencën e përbashkët për shtyp në krah të kryeministrit Rama, Meloni tha se shtyrja e punimeve për ndërtimin e qendrave të emigrantëve ka ardhur si pasojë e terrenit të vështirë.

“Do të jenë operative nga 1 gushti 2024. Do ta realizojmë me sukses. Dy muajt e vonesës janë shkaktuar për shkak të terrenit disi të vështirë në Gjadër”, u shpreh Meloni.

Meloni shtoi gjithashtu se marrëveshje me Shqipërinë për emigrantët është një mjet i fuqishëm për të penguar emigrantët që të vijnë në Europë.

Ajo theksoi gj se marrëveshja mund të shërbejë dhe si një instrument për të goditur grupet kriminale të trafikut të qenieve njerëzore.

“Ne mendojmë se elementi i dobishëm i kësaj marrëveshjeje është se mund të jetë një mjet i fuqishëm për të penguar emigrantët të mbërrijnë në brigjet tona, në brigjet e Evropës. Mund të jetë edhe një instrument për të kundërshtuar trafikun e qenieve njerëzore nga organizatat kriminale, çka përkthehet në një reduktim të kosotove apo shpenzimeve. Këtë vit kemi arritur një ulje prej 60% të emigrantëve të paligjshëm që vijnë në brigjet italiane janë ulur. Ne nuk është se po bëjmë kosto por po bëjmë një investim”, deklaroi Meloni.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?