English

“Vuçiç ka kontroll të plotë te serbët në veri”, Raci: I paguan, ndaj protestojnë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Gazmir Raci ishte këtë të premte në një intervistë për Euronews Albania për të folur rreth situatës që ende vazhdon të jetë e tensionuar në veri të Kosovës.

- Advertisement -

Ai tha se presidenti Vuçiç ka kontroll të plotë mbi serbët e këtyre zonave, pasi shumë prej tyre marrin rrugë prej Beogradit.

Ai shtoi se qytetarët serb të Kosovës, detyrohen të dalin në protesta e madje edhe nënshkruajnë pjesëmarrjen e tyre, pasi paguhen prej Vuçiçit.

“Nuk besoj se ka sot në Veri që nuk i bindet urdhrave të Vuçiçit. Ai ka kontroll të plotë. Të gjithë serbët lokal që janë të punësuar  në Kosovë, në sistemin serb, në shëndetësi dhe në arsim, janë me mijëra dhe marrin rroga nga qeveria e Beogradit.

Në shumë raste ata janë të detyruar të dalin në protesta dhe të nënshkruajnë në listën e pjesëmarrjes për të konfirmuar se ata kanë qenë pjesë”,-tha Gazmir Raci.

LEXONI GJTIHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?