Vuçiç: Nëse Prishtina vazhdon të shkelë marrëveshjen për targa do hakmerremi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç nga në Rashka ku zhvilloi një takim me serbët e Kosovës, tha se me pëlqimin e tyre do t’i propozohet Qeverisë që të nxjerrë konkluzione për shkeljen e marrëveshjes për targa.

Vuçiç njoftoi se nëse Prishtina vazhdon të pengojë lirinë e lëvizjes së serbëve në Kosovë edhe Beogradi do të marrë masa arbitrare ndaj atyre që kanë targa RKS.

Vuçiç lexoi propozimin që do t’i dërgohet Qeverisë së Serbisë:

- Advertisement -

“Të kërkohet një përgjigje urgjente nga BE-ja dhe organet dhe institucionet e tjera në botë në mënyrë që Prishtina t’i japin fund menjëherë shkeljes së marrëveshjes për targa dhe të mundësojnë lirinë e plotë dhe të papenguar të lëvizjes për serbët, automjetet e të cilëve përdorin në mënyrë të ligjshme dhe legjitime targat e Republikës së Serbisë. Nuk po kërkojmë asgjë më shumë se sa Prishtina të veprojë sipas marrëveshjeve të dala nga dialogu, por edhe të gjitha dokumenteve të tjera relevante juridike ndërkombëtare”, tha Vuçiç.

Presidenti i Serbisë shtoi se në rast se “ata e refuzojnë këtë zgjidhje kompromisi dhe vazhdojnë të pengojnë lirinë e lëvizjes së serbëve dhe qytetarëve të tjerë që përdorin targa legale dhe legjitime të Republikës së Serbisë në Republikën e Serbisë, pala serbe do të hakmerret me masa të konsiderueshme dhe adekuate”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×