Xheni Karaj për vendimin e Melonit: Traumë psikologjike dhe morale për çiftet LGBTQ

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Xheni Karaj e ka komentuar vendimin  e qeverisë italiane dhe kryeministres Giorgia Meloni për të mos i lejuar çifteve LGBTQ të regjistrojnë fëmijët e tyre, si veprim të një qeverie fashiste.

E ftuar në një lidhje direkte në emisionin “Good Monring Albania” në Euronews Albania, aktivistja tha se ky vendim është shkelje e të drejtave dhe e dinjitetit dhe shkakton një traumë në të gjithë çiftet e LGBTQ.

“Unë do ju ftoja të mendoni se një ditë ju zgjohuni nga gjumi dhe kuptoni se një qeveri fashiste ju ka hequr të drejtën e të qenurit prind. Mendoni se me ç’traumë psikologjike dhe morale përballen këta prindër dhe fëmijët e këtyre prindërve përballe këtij fakti.

- Advertisement -

Ndërkohë që ti e rrit atë fëmijë me dashuri dhe sakrifica duke e parë si dritë në sy. E vjen një politikane, e cila dihej, e të thotë se ti nuk je më prind i fëmijës tënd.

Njëri prej partnerëve nuk ka më mundësinë të marrë asnjë vendim mbi shëndetin e fëmijës, nuk ka të drejtë të udhëtojë jashtë vendit, sepse ti nuk quhesh prind, nuk ke të drejtë ta regjistrosh në shkollë, sepse nuk është fëmija jot. Imagjinoni sa shkelje e rëndë e dinjitetit është”,-tha aktivistja Xheni Karaj.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe. Nga ana...

Zbulohet pas 196 vjetësh shkaku i vdekjes të gjeniut Beethoven

Ludwig van Beethoven ka gjasa të ketë vdekur nga problemet në mëlçi. Është ky përfundimi i studimit të fundit të sekuencave të ADN-së, që...

Irani dënon me vdekje 5 persona, akuzohen se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët akuzoheshin...

TË FUNDIT

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe. Nga ana...

Zbulohet pas 196 vjetësh shkaku i vdekjes të gjeniut Beethoven

Ludwig van Beethoven ka gjasa të ketë vdekur nga problemet në mëlçi. Është ky përfundimi i studimit të fundit të sekuencave të ADN-së, që...

Irani dënon me vdekje 5 persona, akuzohen se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët akuzoheshin...

Të paktën 5 emigrantë kanë vdekur në ujërat e Tunizisë, 33 të zhdukur

Të paktën pesë emigrantë humbën jetën, 33 rezultojnë të zhdukur, ndërsa 84 u shpëtuan. 4 anije me emigrantë nga Afrika u fundosën dje dhe sot...

Berisha: Ahmetaj të bëhet i penduar, të tregojë si i bëri presion Rama

Sali Berisha ka thënë për mediat, se Arben Ahmetaj tashmë ka mundësinë që të bëhet i penduari i drejtësisë. Sipas Berishës, ai duhet të...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×