Zeja që i mbijetoi modernizimit, zanati më i vjetër ruhet me fanatizëm në Shkup

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çarshia e vjetër e Shkupit dikur ka qenë një ndër qendrat kryesore të Ballkanit, ndërsa tani numërohen në gishta zejet të cilat i kanë mbijetuar modernizimit.

Do të shohim një prej zejeve që ende ka arritur që me metodat e vjetra të vazhdojë biznesin deri në ditën e sotme.

Familja Neziri nga Shkupi e ka ngritur biznesin e ngjyrosjes me bojë para 80 viteve dhe vijon ta ruajë me fanatizëm. Gjithçka çfarë ata bëjnë është autentike.

- Advertisement -

“Gjithçka punohet me dorë. Edhe pastrimi i kazanit me dorë, edhe ngjyrosja me dorë, edhe heqja e ujit me dorë…”, thotë Ekrem Neziri, zejtar.

Ekremi tregon si është procesi i punës për ngjyrosjen e materialeve të vjetra.

“Kjo është një batanije e punuar nga leshi, në dorë. Këtë myshteriu e ka trashëguar nga nëna dhe e ka sjellë për ta ngjyrosur. Këtë ngjyrë hiri, sikur në të kaltër. Unë e përgatis ngjyrën vetë që të vijë në këtë trajtë. Kjo pastaj matet sa kilogram ka dhe kështu e llogaris ngjyrën sipas kilogramëve…”, tregon zejtari.

Dyqani i familjes Neziri i ngjan një muzeu. Ekremi ka ruajtur pamjen autentike që nga viti 1939 kur zanatin e bojaxhiut e bënte babai i tij.

“Unë kam shumë dëshirë që ta punoj këtë profesion. Ja e shihni se edhe djali dëshiron ta punojë këtë zanat. Ky zanat asnjëherë nuk ka fund. Çdoherë duhet të dish si të përgatisësh ngjyrat…Është një art t’i përziesh dhe t’i përgatisësh ngjyrat…Këtë nuk duhet ta lëmë kështu, por duket se është lodhur sepse është e rëndë. Batanija i ka 4 kilogramë, ka edhe 10 kilogram ujë dhe kështu peshon 12, 13 kilogramë. E shihni se kjo tashmë ka filluar ta marrë ngjyrën dhe uji zbehet”, tregon Neziri.

Për t’u ngjyrosur një palë pantallona paguhet një shumë simbolike prej 3 euro e gjysmë. Dyqanin e ngjyrosjes së Ekrem Nezirit e kanë vizituar shumë zyrtarë të lartë të shtetit, por edhe të vendeve të tjera, ndërsa fotografitë nga takimi me ta Ekremi i ruan me fanatizëm. Dëshira e vetme e Ekrem Nezirit është që përveç djalit, edhe nipat e tij ta trashëgojnë këtë profesion.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar...

TË FUNDIT

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...

Finlanda dëbon diplomatët rusë

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë rusë nga Ambasada ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misione të inteligjencës. “Veprimet e tyre...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×