English

Zemërimi pushton Sllovakinë, çfarë paralajmëroi Fico para atentatit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i partisë opozitare sllovake Michal Simecka, i cili e përshkroi  atentatin ndaj kryeministrit Robert Fico këtë javë si një sulm ndaj demokracisë, tha të premten se ai, gruaja dhe fëmija i tij kishin marrë kërcënime me vdekje.

- Advertisement -

Këshilltari Lubos Oswald, i cili ishte i pranishëm në vendin e ngjarjes shprehet se ajo që ndodhi ishte një tragjedi, pasi do të ndikojë në thellimin e ndarjeve brenda popullsisë dhe politikës. Në orët pas të shtënave, politikanët në të gjithë vendin kanë kërkuar të lehtësojnë ankthin, ndërsa zëvendëskryeministri Robert Kalinak bëri thirrje për tolerancë. Por në jehonën e debateve të mëparshme, Kalinak, si krahu i djathtë i Fico-s, akuzoi partitë e opozitës dhe mediat për nxitjen e ashpërsisë duke inkurajuar protesta kundër politikës së qeverisë.”Frustrimi nga humbjet e pafundme, na ka çuar këtu ku jemi sot,” tha Kalinak të enjten.

Fico i cili ra pre e një sulmi me armë zjarri pak ditë më parë, ku dhe mbeti i plagosur kishte akuzuar prej kohësh organizatat e shoqërisë civile dhe gazetarët e pavarur se kanë pranuar  ofertën e opozitës.

Në prill, ai paralajmëroi se gjuha e mbështetësve të opozitës ishte e rrezikshme.

“Ata janë vulgarë dhe shajnë politikanët e qeverisë në rrugë. Unë jam vetëm duke pritur derisa ky zhgënjim të shndërrohet në vrasjen e një politikani kryesor të qeverisë”-kishte thënë ai. 

Për shumë sllovakë, ankthi ishte rritur që nga fushata e zgjedhjeve parlamentare të vitit të kaluar, gjatë së cilës presidentja Zuzana Caputova akuzoi Fico, e cila e kishte quajtur atë një kukull të SHBA-së, për nxitje të urrejtjes kundër saj, duke thënë se ajo kishte marrë kërcënime me vdekje.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?