Zero shanse? Avokati shpjegon si mund të ekstradohet Radoiçiç

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Aranit Koci tha në një intervistë për Euronews Albania se Milan Radoiçciç, i cili akuzohet si organizator i sulmit në veri të Kosovës, e pret burgu afatgjatë.

Ai sqaroi në aspektin juridik se nuk ka marrëveshje ekstradimi mes Kosovës dhe Serbisë dhe në plan të parë gjasat për ekstradimin e Radoiçiç janë zero.

“Gjasat janë zero pa vullnet politik. Së pari, në Kushtetutën e vjetër të Republikës së Serbisë ka qenë e ndaluar të ekstradohen qytetarë të Republikës së Serbisë, pra kanë kërkuar të gjykohen në Serbi, ndërsa tani Kushtetuta e re në mënyrë eksplicite nuk e ndalon ekstradimin, por e ndalon ligji për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështje penale. Aty, në mënyrë eksplicite ndalohet, përveç nëse ka një marrëveshje bilaterale mes Serbisë dhe shtetit kërkues, pra duhet të jetë marrëveshje mes dy shteteve dhe ajo marrëveshje tani për tani është e pamundur,” – u shpreh Koci.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“5 mijë punëtorë nga India, Bangladeshi e Filipinet, erdhën në Kosovë”-Shahini

Agim Shahini kryetar i Aleancës Kosovare të Biznesit tha në një intervistë për “Good Morning Albanians” se vetëm vitin e fundit në Kosovë janë...

Hill flet për dialogun e Brukselit: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ku një nga kushtet është dhe njohja e...

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

TË FUNDIT

“5 mijë punëtorë nga India, Bangladeshi e Filipinet, erdhën në Kosovë”-Shahini

Agim Shahini kryetar i Aleancës Kosovare të Biznesit tha në një intervistë për “Good Morning Albanians” se vetëm vitin e fundit në Kosovë janë...

Hill flet për dialogun e Brukselit: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ku një nga kushtet është dhe njohja e...

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Tërmeti me magnitudë 5.8 ballë godet Meksikën

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur qendrën e Meksikës këtë të enjte. Sipas Institutit sizmologjik si pasojë e tërmet u...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×