Zgjedhje të parakohshme në Maqedoni? Shqiptarët faktor në ndryshimin e qeverisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mazhoranca në Maqedoninë e Veriut pritet të shtojë deputetët e saj, ndërsa ende është përpara sfidës për të siguruar 80 votat që do t’i mundësonin ndryshimin e Kushtetutës për të vijuar në procesin integrues.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski deklaroi s se Aleanca për Shqiptarët mund të bëhet pjesë e Qeverisë.

Në lidhje me këtë gazetari Seladin Xhezairi në një intervistë për Euronews Albania, u shpreh se mazhoranca po bën çmos për mbledhjen e votave në mënyrë që të bëjë ndryshimet kushtetuese.

- Advertisement -

Ai tha se mazhoranca ka siguruar 75 vota dhe i duhen e 5 të tjera ndërsa theksoi se një koalicion i zgjeruar parazgjedhor mund të korr fitore dhe të çojë para procesin e integrimit në BE.

“Mazhoranca parlamentare po bën çmos për sigurimin e shumicës së domosdoshme për ndryshimet kushtetuese dhe e dyta po kjo mazhorancë duket se do të dalë si një koalicion. Pretendohet se një koalicion i zgjeruar parazgjedhor me LSDM-në, BDI-në dhe parti të tjera shqiptare konkretisht Aleancën për Shqiptarët mund të korr fitore dhe të çojë para procesin e integrimit në familjen evropiane. Në këtë rrafsh flitet gjithnjë e më shumë se tani ka filluar të bisedohet me aleancat.

Gjykoj se kjo mazhorancë parlamentare nuk do të votojë pro zgjedhjeve të parakohshme pa ndryshimet kushtetuese, pa përfshirjen e bullgarëve. Opozita maqedonase dëshiron që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme dhe pastaj të bëhen ndryshimet kushtetuese, dhe këtu është përplasja kryesore. Mazhoranca ka siguruar 75 vota dhe i duhen dhe 5 vota të deputetëve.  Shumica parlamentare mund ta sigurojë dhe këto 5 vota të tjera dhe pse asaj mund t’I kushtojnë shumë”- theksoi ai.

Më tej ai shtoi se  BE dhe administrata amerikane janë të interesuara që të përshpejtohet procesi i integrimit për shkak të zhvillimeve në Ukrainë dhe ndikimit rus.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×