English

Zgjerohet harta e acarit, vendet nordike ende të ‘paralizuara’, probleme në Moldavi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dëbora dhe i ftohti ekstrem në Evropë vazhdojnë t’u komplikojnë jetën mijëra qytetarëve në kontinent, si në veri edhe në jug.

- Advertisement -

Suedia regjistroi temperatura deri në minus 43.6 gradë Celsius, më e ulëta që prej 1999-s. Ndërsa në Danimarkë, ato ranë në minus 20 gradë, duke shkaktuar probleme me trafikun rrugor.

Mëngjesin e së hënës, kompanitë e asistencës së automjeteve morën mbi 2 mijë kërkesa për ndihmë nga drejtuesit e mjeteve.

Po të hënën, dëbora dhe temperaturat nën zero shkaktuan probleme edhe në Moldavi, duke detyruar autoritetet në kryeqytetin Shisinau të mbyllin shkollat dhe të pezullojnë transportin publik.

Gjithashtu, policia ka paralajmëruar drejtuesit e mjeteve që të përdorin zinxhirë teksa kalojnë në rrugët me ngrica.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?