English

Zhaklina dhe Arba presin flokët në shenjë sensibilizimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipërmarrësja Arba Gramo dhe gazetarja Zhaklin Lakatari kanë qenë të pranishme në Euronews Albania për të vijuar nismën e prerjes së flokëve live, në shenjë sensibilizimi për protestat në Iran.

- Advertisement -

Në respekt të lirisë së vajzave dhe grave, deputetja Dude Balja dhe doktoresha Luada Çaushaj dërguan video duke prere flokët e tyre gjithashtu.

Ish-ministrja Nora Malaj, doktoreshë Senera Hoxha, pedagogia Xhoi Jakaj dhe aktivistja e shoqërisë civile në Kosovë Mimoza Gavrani morën këtë iniciativë për herë të parë drejtpërdrejt nga një televizion.

Ato u gjykuan për sasinë e flokëve të prerë, ndërsa sot, Lakatari theksoi se rëndësi nuk ka sasia, por simbolika.

Gratë në mbarë botën po bashkohen në protestë kundër qeverisë iraniane duke prerë flokët.

Protestat nisën pas vdekjes së Mahsa Amini, e cili u arrestua dhe u dhunua për vdekje nga policia morale iraniane pasi kishte veshur keq hixhabin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?