Zjarri rrezikon fshatin në Finiq, banorët nisin të braktisin banesat për të shpëtuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një zjarr i rrezikshëm ka përfshirë këtë mesditë fshatin Livinë, në bashkinë e Finiqit.

Korrespondentja e Euronews Albania, Anxhela Lushkaj, bëri me dije se era e madhe po bën që flakët t’i drejtohen qëndrës së fshatit.

Banorët kanë nisur të evakuohen dhe kanë braktisur banesat për shkak të rrezikut. Bimësia e dendur dhe era e fortë janë në favor të flakëve të zjarrit të cilat po përhapen me shpejtësi.

- Advertisement -

Sipas Lushkaj, hyrja në fshat është pothuajse e pamundur pasi flakët janë përhapur në të gjithë gjatësinë e rrugës që të çon drejt banesave.

Në vendngjarje kanë shkuar zjarrfikëset e Finiqit, Delvinës e Sarandës, por kërkohet ndërhyrje nga ajri.

“Lufta e zjarrfikësve nga terreni duket e humbur dhe kërkohet ndërhrja nga ajri, është e pamundur hyrja në fshat pasi në të dyja anët e rrugës ka flakë të mëdha”, tha Lushkaj.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×