Zukali: 50 mijë persona me origjinë shqiptare jetojnë në zonën e tërmetit në Turqi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetar i shoqatës “Vatra”, Bora Zukali, është shprehur se në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi jetojnë rreth 50 mijë shqiptarë.

I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ai theksoi se deri më tani nuk është raportuar për të lënduar.

Më tej ai shtoi se dy pallate në Adanas ku jetonin shqiptarë, janë shembur por nuk dihen detaje për të lënduar apo për viktima.

- Advertisement -

“Në qytetet e prekura nga tërmeti në Turqi jetojnë 12 milion njerëz. Në ato zona, të paktën jetojnë 50 mijë shqiptarë. Ka shqiptarë nga Kosova, Maqedonia, Çamëria. Kemi pasur komunikime.  Nuk ka të lënduar. Vetëm në qendër të Adanas, në dy pallate ku jetojnë shqiptarë të Sanxhakut janë rrëzuar, por nuk dimë me detaje.”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

TË FUNDIT

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×