English

10% e adoleshentëve përdorin kanabis, Shqipëria e 25-ta mes 44 shteteve europiane

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

1 në 10 adoleshentë në Shqipëri janë përdorues të Kanabisit. Studimi mbi sjelljet e rrezikshme i realizuar nga OBSh, në 44 shtete Europiane ka nxjerr në pah se vendi ynë renditet i 25-ti sa i takon konsumit të kanabisit tek 15-vjeçarët.

- Advertisement -

Sipas specialistes së ISHP, Genta Qirjako, që ka mbledhur të dhënat  për Shqipërinë, 11% e djemve dhe 4% e vajzave kanë eksperimentuar me këtë lëndë të ndaluar.

Për ekspertët, kanabisi nuk është shqetësimi kryesor, por cigarja elektronike e cila ka një përdorim masiv edhe tek moshat e vogla. Për të frenuar këto sjellje të rrezikshme për adoleshentët, në shkolla do të nis një fushatë sensibilizimi.

“Unë do të thoja se toleranca duhet të jetë zero. Duhet të ketë më shumë ndërgjegjësim, sidomos edhe në shkolla”,-tha Genta Qirajko specialiste, ISHP

Sa i takon përdorimit të cigares elektronike, të dhënat e studimit faktuan se rreth 50% e adoleshentëve janë përdorues.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?